Eesti pensioniturul tuleb seejuures jälgida seda, et isegi 100% aktsiatesse investeerivate fondide vahel on suured erinevused, mis kajastuvad loomulikult ka tootluses. Turu parima ehk praeguse seisuga Swedbanki pakutava indeksfondi ning halvima aktsiatesse investeeriva indeksfondi tootluse vahe on viimase viie aasta jooksul (novembri lõpu seisuga) olnud üle 25%, st üle 5% aastas.
Eesti indeksfondide seas on olulisimaks eristavaks faktoriks arenevate turgude osakaal. See pole vähetähtis erisus, sest novembri alguse seisuga oli maailma juhtiva indekseid pakkuva ettevõtte MSCI arenenud tööstusriikide aktsiaindeksi (MSCI World) viimase viie aasta tootlus eurodes üle 60%, samas kui arenevate turgude indeksi tootlus on sama perioodi jooksul pisut üle 10%.
Eesti turul leiab indeksfonde, mis järgivad arenenud riikide indekseid, st arenevatesse turgudesse ei investeeri (näiteks Swedbanki Pensionifond Indeks). Aga leiab ka neid, mis investeerivad suurema või väiksema osa (mõne fondi puhul rohkem kui kolmandiku) varadest ka arenevatesse turgudesse.
Arenevatel turgudel on aga üldiselt ebastabiilsem õiguskord, ettevõtetel kehvemad või vähemalt aktsionäride jaoks ebasoodsamad juhtimistavad jne. Riskid on kõrgemad, ent vähemalt teoreetiliselt peaks sellega kaasnema ka kõrgem tootlus. Viimase 10 aasta jooksul see tees kahjuks realiseerunud ei ole.
Õige riskitase on investori jaoks olulisem
Seega tasub igal juhul ka indeksfondide puhul pisut ise pensioniturul pakutavaid võimalusi võrrelda. Indeksfondid on kindlasti mõistlik valik inimestele, kes soovivad võimalikult hästi riske hajutades pikaajaliselt tulu teenida, kuid ka selle puhul kehtib investeerimise üks põhitõdesid, et oma investeeringut tuleb vähemalt mõista ja teiste samalaadsete võimalustega võrrelda. Eriti hakkavad valiku erinevused mõjutama sellise ajahorisondiga investeeringut nagu pension.