ALTERNATIIV TAKSOLE Tallinnas saab suvel ööbussiga sõita (1)

BNS
Copy
Tallinna ühistransport õhtupimeduses
Tallinna ühistransport õhtupimeduses Foto: Taavi Sepp / Scanpix

Tallinna järgmise aasta eelarve eelnõu kohaselt on transpordivaldkonna prioriteediks liinivõrgu arendamine ning ühistranspordi keskkonnasõbralikkuse suurendamine, samuti tagatakse tallinlastele jätkuvalt tasuta ühistransport. Alates 15. maist käivitub ööbusside projekt.

Valdkonda kureeriv abilinnapea Tanel Kiik märkis, et linnatranspordi tegevuskuludeks on järgmiseks aastaks planeeritud 129,7 miljonit ja investeeringuteks 6,4 miljonit eurot.

«Tallinn on võimaldanud nüüdseks ligi kümme aastat oma elanikel ühistransporti tasuta kasutada. Soovides pakkuda konkurentsivõimelist alternatiivi isikliku sõiduauto kasutamisele, jätkame nii liinivõrgu arendamise kui ka veeremi uuendamisega, millesse oleme viimastel aastatel oluliselt panustanud,» lausus Kiik pressiesindaja teatel. 

Uued trammid ja elektribussid

Kiige sõnul soovib linn lähiaastatel soetada uusi tramme ja elektribusse, millega järgmisel aastal alustatakse. «Keskkonnasõbralik ühistransport on Tallinna selge prioriteet. Selles osas on kindlasti märgiline elektribusside soetamine ja laadimispunktide rajamine,» rääkis Kiik. 

Projekti kogumaksumus on ligi kümme miljonit eurot, millest järgmiseks aastaks on linnaeelarvesse kavandatud miljon eurot.

Järgmisel aastal alustab linn hooldustrammi hankimist, mis on vajalik rööbastee lihvimiseks ja harjamiseks, samuti nähakse ette raha renoveeritud trammidele konditsioneeride ja ühistranspordisõidukitele häälteadustussüsteemide paigaldamiseks, rööbaste vahetuseks, trammide täiendava varjualusega seisuala ehitamiseks depoosse ning ühissõidukite pesula- ja remondihoone ehituseks.

Lisaks on kavandatud raha ühistranspordi juhtimiskeskuse käivitamiseks ehk intelligentse transpordi juhtimise süsteemi rajamiseks. Jätkatakse ka ühistranspordipeatustesse ootekodade, reaalaja infotabloode ja sõiduplaanide paigaldamist ning avariiliste kandemastide asendamist.

Järgmisel aastal testitakse ka nõudluspõhist transpordi terviksüsteemi alates reisija koduuksest kuni pealinna transpordi sõlmpunktidesse, nagu Ülemiste transpordisõlm ja Tallinna sadam ja edasi üle mere Helsingisse. Veel on plaanis hankida platvorm, mis võimaldab liita erinevad transporditeenused ühtseks paketiks koos sõiduplaneerimise ja maksmise teenustega. 

Ööbussid

Järgmisel aastal soovib linn alustada ka ööbusside pilootprojektiga, mis kestab 15. maist kuni 17. septembrini. Planeeritakse neli ööbusiilini Väike-Õismäe, Mustamäe, Priisle ja Pelguranna suunal, alguspunkt kõigil liinidel Balti jaamas ja väljumised toimuvad nädalavahetuseti kella 00.30 kuni 4.30ni.

Tallinna tuleva aasta linnaeelarve peab heaks kiitma linnavolikogu. Volikogule esitatud linnaeelarve eelnõu on 1,14 miljardit eurot, mis on 66,5 miljonit eurot ehk 6,2 protsenti enam kui 2022. aasta täpsustatud eelarve.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles