E-residentsus jätkab kasvu ning tulevikuks on seatud suured eesmärgid. Näiteks on uues kasvustrateegias võetud sihiks suurendada e-residentsuse senist otsest majanduslikku mõju Eestile veel veerand miljardi euro võrra 2025. aasta lõpuks. Samuti on seatud eesmärgiks parandada järgnevatel aastatel programmi kasutajakogemust, muuta e-residentsuse kaardi väljastusprotsessi kiiremaks, tuua seda kliendile lähemale, täiustada teenuste paketti ja arendada müügitegevust.
Siseminister Lauri Läänemets kiidab projekti
«E-residentsuse projektil on olnud hindamatu roll Eesti suuremaks kasvatamisel, meelitades siia hulgaliselt uusi talente, investoreid ja äri ning panustades meie digiriigi kuvandisse ka laiemalt. Projekti mastaapide kasvades on nii e-residentsuse kui ka laiemalt Eesti usaldusväärsuse ja maine seisukohast ülioluline, et suudaksime lisaks heale ja mugavale süsteemile pakkuda ka turvalist süsteemi,» ütles Läänemets.
Läänemetsa sõnul on riigiasutuste koostöös arendatud e-residentsust vastutustundlikult, nii et sihiks seatud kasutajamugavus ja kasv ei tähendaks mingisuguseid järeleandmisi turvalisuses.
«Et õiged inimesed e-residentsuse süsteemi kasutaks, peab see olema laitmatu mainega ja turvaline. Me ei saa teha järeleandmisi taustakontrollis ja järelevalves, mistõttu oleme e-residentidena eelistanud kodanikke riikidest, millega meil on hea justiits-, julgeoleku- ja õiguskaitsealane koostöö,» selgitas siseminister.
E-residentide digitaalse isikutunnistuse kasutamise üle teevad põhjalikku riiklikku järelevalvet politsei- ja piirivalveamet, kaitsepolitseiamet ning maksu- ja tolliamet, mis tagab, et e-residendid on suurema järelevalve all kui teised Eestis ettevõtlusega tegelevad välisriikide kodanikud.
E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. Läbi aegade on e-residendiks saanud ligi 97 500 inimest (v.a tühistatud staatus), hetkel kehtivaid 5-aastase kasutusajaga e-residendi digi-ID kaarte on käibel 62 500.
Riigile kasulik
E-residentsuse programmi senine otsene majanduslik kogumõju Eesti riigile (maksutulu ja riigilõiv) on olnud 130 miljonit eurot. Lisaks tõuseb riigile programmist kaudne tulu, mis tuleneb Eesti mainekasvust ning e-residente teenindavate Eesti ettevõtete kasvust ja investeeringutest.
E-residentsus on aidanud kaasa Eesti kui innovaatilise digiriigi tuntusele maailmas. Läbi programmi ajaloo on see tootnud Eestile rahvusvahelist meediakajastust väärtuses 385 miljonit eurot.