Neljakordne gasellettevõte IseKallur digitaliseerib ehitussektorit ja pürgib ükssarvikuks!

IseKallur
Copy
Foto: Rasmus Kooskora

Eestis regionaalseid transporditeenuseid pakkuv kallurfirma IseKallur.ee kaasab taas läbi Fundwise.me lisakapitali ja soovib ainulaadse IT-süsteemi arendamisega liikuda uue ärikontseptsiooniga rahvusvaheliseks infotehnoloogia-ettevõtteks ehitus- ja raskeveotehnika sektoris.

Uuringud näitavad ehitussektori mahajäämust

Nimelt selgus Tartu Ülikoolis tehtud uuringute ja Majandusning Kommunikatsiooniministeeriumi analüüside põhjal, et Eesti majanduse üks suur proovikivi on endiselt ettevõtete digitaliseerimine ning digitehnoloogia üldisem integreerimine. Näiteks toodi esile, et ettevõtted on väikesed, kuid tootlikkuse kasvu suurendamiseks on oluline ettevõtete ehitustegevuse suurem automatiseerimine ja digitaliseerimine. Välja toodi ka asjaolu, et ajal, mil tööstused liiguvad digitaliseerimise suunas, on ehitussektor võrreldes teiste majandusvaldkondadega mahajääja rollis. Põhjuseks tsükliline nõudlus, mille tõttu teeb ehitussektor väikeseid investeeringuid.

Dokumentatsioon paberil, vettinud ja loetamatu

Ehitusprojektid on muutumas järjest keerukamaks ning investeeringud teadus- ja arendustegevusse on väiksema osakaaluga, peamine põhjus ehitusvaldkonna killustatus, mis tähendab, et valdkond koosneb paljudest väikestest ja keskmistest ettevõtetest, kellel puudub finantsiline võimekus teadus- ja arendustegevusega seonduvaid investeeringuid teha.

Kogu dokumentatsioon on endiselt suurel määral paberil ning jõuab sageli dokumendihaldusesse määrdunult, läbivettinult või loetamatult. Tehnika haldust peetakse tehnika omanike poolt Excelis ning paberil või kasutatakse muid alternatiivseid lahendusi, mida pakuvad näiteks GPS-tarkvarad, kuid mis ei lahenda ära nende turuspetsiifilisi probleeme.

Enamik turul olevaid tarkvarasid on suunatud pikamaaveostega tegelevatele ettevõtetele, mitte ekskavaatorite, traktorite, kallurite ja muu infrastruktuuri ehitusega tegelevatele ettevõtetele.

Foto: Rasmus Kooskora

Euroopas on ehitussektor digitaliseerimise viimasel kohal

Enamgi veel, ehitustööstuse digitaliseerimine on ajast maas ka mujal maailmas. Digitaliseerimisindeksi järgi on tegemist lausa ühe kõige vähem digitaliseeritud sektoriga kõikjal maailmas. Näiteks Ameerika Ühendriikides on ehitussektor digitaliseerimisindeksi eelviimasel, Euroopas aga kõige viimasel kohal.

IseKallur muudab maailma

Eesti üheks kiiremini arenevaks ettevõtteks nimetatud IseKallur on otsustanud hakata kogu maailma ehitussektori efektiivsust mõjutavat puudujääki muutma ning arendanud välja SaaS mudelil B2B platvormi AYREN (Automating Your Rental Equipment Network).

«AYREN hakkab võimaldama ehitusettevõtetel ja tellijatel kogu objektil oleva rasketehnika haldamist ja jälgimist, liikudes edasi pliiatsi, paberi ja Exceli tabeli ajastust,» räägib IseKallur juhatuse liige Erik Mesikäpp. «Näiteks on võimalik platvormi kaudu masinaid broneerida, tuvastada masinajuhtide asukohta, saata eriülesandeid, saada veo staatuste osas reaalajas teavet veetud koguste ja materjalide kohta, koostada raporteid, e-veoselehti ning maksta teenuse eest.» Mesikäpp selgitab, et täna puudub ehitustranspordiga tegelevatel ettevõtjatel võimalus hallata oma masinaparki, töötajaid ja kliendibaasi, kuna puuduvad vastavad logistikatarkvarad ning CRM arvelduskeskkonnad või tuleb kasutada mitut erinevat tarkvarateenust.

Toode ühendab tehnika omaniku ehitajaga

«AYREN hakkab olema SaaS mudelil teenus – Software as a service,» tutvustab ettevõtte juhatuse liige Silvar Vähk. «Platvormiga saab API (Application Programming Interface) kaudu siduda muudest allikatest tulevat infot, mis väga suurte klientide puhul eeldab kliendipõhiseid lahendusi, mis seovad meie IT-lahendused kliendi IT-lahendustega. » Vähi sõnul on toote arendamisel ja müügil keskendutud kahe sihtgrupi, ehitustehnika omaniku ning ehitaja, ühendamisele.

«Kogu tarkvara on arendatud tuginedes meie enda kogemusele ja oleme seda testinud oma masinapargil, toetudes IseKalluri klientide tagasisidele nii Eestis kui ka Ameerikas,» lisab Mesikäpp.

Foto: Rasmus Kooskora

Sihiks Ameerika Ühendriigid

Just Ameerika Ühendriikide turg on Euroopa lähiriikide kõrval ettevõtte peamiseks sihiks. «Ainuüksi USA turul tegutseb 2022. aasta seisuga ligi 28 500 kalluritega tegelevat ettevõtet ja 3,78 miljonit ehitusettevõtet,» toob välja Mesikäpp. USA turg on oluliselt suurem ja jõukam. Ettevõtte eesmärgiks on 2025. aasta lõpuks kasvatada AYREN platvormi kuni 25 000 kasutajani ning 2030. aastaks jõuda juba 100 000 kasutajani. Hetkel on AYREN platvorm Stage 1 arenduse lõpufaasis ning toimiva toote turule toomine algab 2023. aasta jaanuaris. Selleks, et platvorm Eestis lansseerida, suurendada majasisest IT-meeskonda, jätkata arendustegevust ning alustada toote testimist välisturgudel, avas ettevõte ka FundWise’i lehel avaliku investeerimiskampaania. «Nii on võimalik igaühel AYREN kaubamärgi all saada osa Eesti uue infotehnoloogiaükssarviku sünnist, » kinnitab Mesikäpp ettevõtte suurt tulevikusihti.

Esimene kallurettevõte, mis kaasab ühisrahastust

IseKallur on Euroopa esimene edukalt ühisrahastust kaasanud kallurettevõte. Ettevõte on pärjatud neljal korral Äripäeva gasellettevõtte tiitliga. Lisaks jõuti 2021. aastal Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja, LHV panga ja Eesti presidendi valitud Noore Ettevõtja Top 10 nimistusse. 2022. aastal alustati transformatsiooni start-up-infotehnoloogia ettevõtteks, eesmärgiga arendada välja platvorm AYREN.EU, et digitaliseerida ehitussektor Industry 4.0 tasemele ning laieneda tootega globaalsele turule.

Copy
Tagasi üles