1987. aastal kuulutas Nõukogude Liidu juht Mihhail Gorbatšov välja reformide paketi, mida nimetati Perestroikaks (eesti k. ümberehitus). See nägi ette üleliidulist plaanimajanduse tähtsuse vähenemist ning ettevõtete isemajandamist. Sisuliselt oli tegemist olulise sammuga eraettevõtluse suunas.
Sellest said julgustust toonase Eesti NSV majandusteadlased, kes unistasid majandusliku sõltumatuse kõrval loomulikult ka poliitilisest iseseisvusest. Juba kaks aastat hiljem võeti tuliste arutelude tulemusel vastu seaduseelnõu „Eesti NSV isemajandamise alused“ – see pani suuresti aluse ka omariikluse tekkele.
Taasiseseisvunud Eesti toetus sõjaeelsetele kullavarudele
Rahareformist ei olnud algses kavas juttu, aga asjaosalistele sai üsna kiiresti selgeks, et isemajandamise oluline alus oli devalveerunud rubla vahetamine uue valuuta vastu. 1989. aastal taasloodi Eesti Pank, mis tegutses esialgu sümbioosis NSV Liidu Riigipangaga, aga andis lõpuks Eesti krooni taastamiseks vajaliku tõuke.
Eesti Panga algkapital oli 10 miljonit rubla. See vastas toonase kursi järgi poolele miljonile USA dollarile, kirjeldab Villu Zirnask oma teoses „Eesti Panga lugu“. Rubla oli aga oma ostujõu pea täielikult kaotanud, mille tõttu soovis Eesti Pank võtta pärast poolesajandi pikkust vahet uuesti kasutusele Eesti krooni. Uue krooniga sooviti saada inflatsioon kontrolli alla ning kaotada rubla käibelt.
Krooni kasutuselevõtuks oli aga tarvis täita mitu hädavajalikku eeldust, millest üks oli tagatis. Eesti riigi ja eraisikute kuld, mis oli 1940ndate järel hoiule jäänud peamiselt Ameerika Ühendriikide ja Euroopa pankadesse, tuli nüüd tagasi saada.