N, 7.12.2023

Amazoni töötajad streigivad kümnetes riikides

PM Majandus
Copy
Keegi kannab Amazoni asutaja Jeff Bezose näoga maski, ühinedes teiste töötajatega, kes protesteerivad Indias madala palga ja viletsate töötingimuste tõttu.
Keegi kannab Amazoni asutaja Jeff Bezose näoga maski, ühinedes teiste töötajatega, kes protesteerivad Indias madala palga ja viletsate töötingimuste tõttu. Foto: Manish Swarup

Amazoni töötajaid kutsutakse üles protestima kogu maailmas, kuna hiiglaslik ettevõte seisab vastu ametiühingutele ja organiseerumisele.

Kaubandusettevõtte Amazon töötajaid kutsuti üles streikima ja korraldama muid meeleavaldusi reedel, mil kauplustes tähistatakse suurt musta reede müügipäeva. Töötajaid julgustati korraldama proteste umbes 40 riigis, sealhulgas USAs, Saksamaal ja Prantsusmaal, vahendab Reuters.

Streigid on osa kampaaniast «Make Amazon Pay», mille eesmärk on nõuda paremaid töötingimusi ja kõrgemat palka. Eelmisel aastal toimusid musta reede protestid ka 20 riigis.

Sel aastal korraldab näiteks USAs asuv grupp Amazoni töötajaid ja aktiviste New Yorgi asutaja Jeff Bezose kodu juures protesti, teatas aktivistide koalitsioon Athena USA telekanali CBS vahendusel.

Prantsuse Amazoni ametiühingud korraldasid mustal reedel protestiüritusi.
Prantsuse Amazoni ametiühingud korraldasid mustal reedel protestiüritusi. Foto: Benoit Tessier

Kampaaniat juhtiva ülemaailmse teenindusliidu UNI Global Unioni peasekretär Christy Hoffmani sõnul on musta reede streigipäev ka protestiks Amazoni enda vastu, mis on suunatud ametiühingute ja organiseerumise mahasurumisele.

«On aeg, et tehnoloogiagigandid lõpetaksid koheselt oma kohutavad ja ohtlikud tavad, austaksid seadust ja peaksid läbirääkimisi töötajatega, kes tahavad oma tööd paremini teha,» ütles Hoffman CBS-i kaudu.

Saksamaa jaemüüjate ametiühing Verdi ütleb, et kokku kümnes tarnekeskuses üle kogu riigi on plaanis streikida, vahendab Reuters. Saksamaal kutsub ametiühing Amazoni üles järgima sektori kollektiivlepinguid.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles