E, 5.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Jurist: Euroopa Kohtu otsus sunnib Eestit firmade kasusaajaid varjama

BNS
Jurist: Euroopa Kohtu otsus sunnib Eestit firmade kasusaajaid varjama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Euroopa Liidu lipp
Euroopa Liidu lipp Foto: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja / Scanpix

Advokaadibüroo Hedman isikuandmete kaitse eksperdi Andres Ojaveri hinnangul toob Euroopa Kohtu neljapäevane otsus keelata äriregistrites ettevõtete tegelike kasusaajate andmete vabalt kättesaadavaks tegemine kaasa vajaduse muuta Eesti rahapesu ja terrorismi rahastamise vastast seadust.

«Euroopa Kohtu otsuse rakendamiseks peab Eesti muutma 1. septembril 2018. aastal jõustunud rahapesu ja terrorismi rahastamise seadust, kuna see sätestab, et eraõiguslikel juriidilistel isikutel tuleb esitada tegelike kasusaajate kohta andmed ja avalikustada need äriregistri infosüsteemis,» selgitas Ojaver pressiteates.

Seega ei saa need andmed Ojaveri sõnul olla Euroopa Kohtu otsuse valguses äriregistris vaikimisi kõigile automaatselt avatud vaates. «See võib kaasa tuua tegelike kasusaajate kohta andmete saamiseks õigustatud huvi põhjendamise vajaduse,» pakkus ta.

Euroopa Kohtu hiljutine otsus

Euroopa Kohus tunnistas sel nädalal kehtetuks äriregistrites tegelike kasusaajate andmete vabalt kättesaadavaks tegemise kohustuse. See tähendab, et kohtuotsus muudab seni kehtinud korda, kui ettevõtete tegelikud kasusaajad olid äriregistris vaikimisi avalikud kõigile ilma igasuguse õigustatud huvi kontrollita. «Euroopa Kohus leidis, et selline nõue on ebaproportsionaalne riive isikute eraelu puutumatusele ning tühistas oma otsusega Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi nõude,» selgitas Ojaver.

«Oma otsuses asus kohus seisukohale, et kuna andmed sisaldavad teavet füüsiliste isikute kohta, kahjustab üldsuse juurdepääs neile andmetele põhiõigust eraelu puutumatusele. Seejuures ei oma Euroopa Kohtu otsuse kohaselt tähtsust asjaolu, et asjaomased andmed võivad olla seotud inimese kutsealase tegevusega,» rõhutas Ojaver.

Märksõnad
Tagasi üles