T, 26.09.2023

Saksamaal saavad neli miljonit töötajat korraga palgatõusu

BNS
Facebook
Comments
Eurod
Eurod Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees / Scanpix

Saksamaa suurim ametiühing saavutas reedel kopsaka palgatõusu, mis hõlmab ligi nelja miljonit töötajat, ja hoidis ära suure streigi.

Metallurgia- ja energiasektori töötajaid esindava ametiühingu IG Metalli saavutuseks on 8,5-protsendine palgatõus, milleni jõuti reede varahommikul nädalaid kestnud läbirääkimiste tulemusena.

Nn pilootkokkulepe Baden-Württembergi liidumaal, millest peaks kokkuvõttes võitma umbes 3,9 miljonit töötajat üle Saksamaa, paneb paika palgatõusu kahes järgus 2023. ja 2024. aastal.

Lisaks on ette nähtud 3000 eurone makse inflatsiooni mõju leevendamiseks.

«Töötajatel on varsti taskus oluliselt rohkem raha – ja alaliselt,» ütles IG Metalli esimees Jörg Hofmann.

Ametiühing nõudis esialgu kaheksaprotsendit palgatõusu 12 kuu jooksul, mis olnuks suurim tõus 2008. aastast alates, ja ähvardas 24-tunnise streigiga, kui kokkuleppele ei jõuta.

Tööandjate grupi Gesamtmetall esimees Stefan Wolf ütles, et saavutatud kokkulepe on väga kallis ja lisas:" Nüüd tuleb meil keskenduda tööle ja anda oma osa, et oodatavast majanduslangusest võimalikult kiiresti välja tulla."

Kokkuleppe järgi tõuseb töötajate palk 2023. aasta juunist 5,2 ja 2024. aasta maist veel 3,3 protsenti.

Saksa tootmisettevõtteid kimbutavad suured energiakulud, mille põhjuseks on Venemaa otsus gaasikraanid kinni keerata, aga ka tooraine kallinemine.

Saksamaal ulatus inflatsioon oktoobris 10,4 protsendini ja valitsus ennustab järgmiseks aastaks 0,4-protsendist majanduslangust.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles