Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Vaata, kuidas kerkivad Enefit Greeni uued tuulikud

Copy

Enefit Greeni kõigis neljas uues tuulepargis on valatud vundament ning järgmise etapina algab tuulikute püstitamine – kõige varem hakkab uutest parkidest elektrit tootma Šilale II Leedus, kus on juba püsti 11 tuulikut.

Enefit Greeni tuuleenergia valdkonnajuhi Lauri Ulmi sõnul tahab ettevõte uutes parkides esimesel võimalusel tootmist alustada.

«Iga uus tuule- või päikesepark Eestis ja lähiriikides aitab elektrihinda tarbija jaoks soodsamaks muuta. Maismaatuulepargid on praegustest tehnoloogiatest kõige odavam viis elektri tootmiseks ning hindade allatoomiseks on iga uus park väga vajalik,» märkis Ulm.

Järgmisel aastal valmivad järk-järgult Enefit Greeni uued tuulepargid Eestis, Leedus ja Soomes. Kokku lisandub üle 200 megavatti tuuleenergia tootmisvõimsust ja enam kui 700 gigavatt-tundi rohelist elektrit aastas. Selline elektrikogus katab ettevõtte sõnul enam kui 200 000 keskmise Eesti majapidamise aastase tarbimise.

Ehitusel hoog sees

Kõige kaugemale on ehitus jõudnud Leedus, kus 43-megavatise võimsusega Šilale II tuulepargis on püsti 11 tuulikut 12 plaanitavast. Tuulikute tornid, gondlid ja labad on kohal ka 75-megavatises Akmene tuulepargis.

Lüganuse valda rajatava Purtse hübriidpargi viie tuuliku labad ja muud osad jõuavad Eestisse detsembris. Põhja-Soomes paikneva Tolpanvaara tuulepargi 13 vundamenti on samuti valmis ning tuulikud tarnitakse sinna järgmise aasta kevadel.

Ulmi sõnul kulub tuulepargi ehitamiseks keskmiselt poolteist kuni kaks aastat. «Ligipääsuteede, vundamentide ja kaablite rajamine on ehituse kõige mahukam osa. Kui need tööd on valmis ja tuulikuosad platsil kohal, siis tuulikute püstitamine ise käib heade ilmaolude korral suhteliselt kiiresti. Tuulepark saab tarbijate jaoks elektrit tootma hakata kohe pärast võrku ühendamist,» kirjeldas Ulm tuulepargi valmimise protsessi.

Enefit Green investeerib nelja tuulepargi ehitamisse kokku enam kui 225 miljonit eurot.

Veel selle aasta lõpuks plaanib Enefit Green lõpliku investeerimisotsuseni ja ehitusfaasi jõuda 235-megavatise Tootsi/Sopi projektiga Eestis ning 80-megavatise Kelme I tuulepargiga Leedus. Tootsi ja Sopi pargi väljaehitamine kahekordistab kogu Eesti senise tuuleenergia toodangu. Kelme I tuulepark on esimene etapp kolmeosalisest projektist, mis kokku moodustab 320-megavatise tuuleenergia tootmisjaama.

Tagasi üles