Euroala inflatsioon on viimastel kuudel kiirenenud kahekohaliste arvudeni, mis ületab kordades keskpanga eesmärki, ehk 2 protsenti. Eestis oli inflatsioon oktoobris 22,4 protsenti, pisut vähem kui kuu varem.
Lagarde tõi hüperinflatsiooni põhjustena välja meid hiljuti tabanud majandusšokid – Ukraina sõja mõjud, energiakriis, häiritud tarneahelad, koroonapandeemia mõjud ja muutused regionaalses nõudluses. Ta tõdes, et keskpanga prognooside kohaselt lähiaastatel inflatsiooni olulist langust oodata pole.
Lagarde´i sõnul seirab ECB pidevalt liikmesriikide majandustulemusi ja ootusi ning lähtub intressipoliitika kujundamisel riikide majandusprognoosidest, inflatsiooniootusest, majandusšokkidega toimetulekut ja palgakasvu ootusest. Oodatav keskmine palgakasv euroalal 2023 aastaks on 4 protsenti, Eestis oodatakse aga ligi 10 protsendi suurust palgakasvu.
ECB on viimase kolme kohtumisega tõstnud intressimäära baasmääraga võrreldes kõige kiiremini – 200 protsendipunkti võrra. Sellega soovib keskpank anda jõulise signaali ettevõtetele oma hinnapoliitika kujundamisel optimismi vähendada ja seega hinnatõusu ootuse pidurdumiseks. Samuti vähendab see laenunõudlust ja majandustesse pumbatakse vähem raha, mille tulemusel väheneb ka tarbimine. Lagarde lisas, et intresse on kavas tõsta veelgi.
Kuigi intressipoliitika mõjutab inflatsiooni enim, kavatseb keskpank jätkata ka ülekandemehhanismi kaitse instrumendi ja koroonapandeemia aegse varaostuprogrammiga. 9. novembril toimuval kohtumisel on kavas välja töötada täiendavaid rahapoliitilisi instrumente.
Lagarde lisas, et keskpank ootab euroala liikmesriikide valitsustelt koostööd inflatsioonieesmärkide saavutamisel. Valitsuste käes on tema sõnul jõulised hoovad tarbimise ohjamisel liikmesriikides maksupoliitika ja avaliku sektori investeeringute juhtimise näol.