N, 28.09.2023

Alexela tõi esimese LNG-laeva Soome Hamina terminali

PM Majandus
Facebook
Comments
LNG-laev Optimus Hamina sadamas.
LNG-laev Optimus Hamina sadamas. Foto: Alexela

HaminaKotka sadamas alustas tööd LNG terminal, kuhu Alexela on teinud Eesti ajaloo seni suurima otseinvesteeringu Soome. Tegu on ka esimese LNG terminaliga Soomes, mis on ühendatud riikliku gaasivõrguga. Sel nädalavahetusel vastu võetud esimene LNG-laev tähendab terminali äritegevuse algust.

Laupäeval, 22. oktoobril, saabus Lõuna-Soome HaminaKotka sadamasse Belgia Zeebrugge LNG-terminalist eestimaise energiaettevõtte Alexela tellitud LNG-last. Vastuvõetud LNG väljastatakse kõrgsurve- ehk Soome põhivõrku, mis jõuab Balticconnectori kaudu ka Eesti klientideni, samuti tarnitakse seda LNG-d autodega nii Soome kui Eesti klientidele.

Hamina LNG terminali näol on tegu kõigile turuosalistele avatud terminaliga. Hamina LNG terminali koguinvesteering ületab 100 miljonit eurot.

«See Eesti ajaloo suurim otseinvesteering Soomes nimega Hamina LNG terminal on nüüd esimese LNG kommertsaluse saabumisega ametlikult käivitunud,» ütles AS Alexela nõukogu esimees ja Hamina LNG juhatuse liige Marti Hääl. Ta tõdes, et ei jagu sõnu väljendamaks kui oluline on see 2015. aastal alguse saanud projekt verstapostina ühe eestimaise energiaettevõtte tööelus. Pikal teel on leitud partnerid ja ehitatud valmis terminal, mis suudab tänasest teenindada eestlasi kui soomlasi ja annab panuse nii Eesti kui Soome energiajulgeolekusse ning varustuskindlusse.

«See esimene kaubanduslik LNG, mida nädalavahetusel Haminas maha laadisime, see ei ole mingisugune lihtsalt värviline täpp kaardil, vaid see tähistab ühe uue Vene gaasist sõltumatu tarneahela loomist meie regioonis,» märkis Hääl. «Ja gaasivõrgust eemal asuvatele tööstustele nii Soomes kui Eestis on Hamina terminal soodsaim koht LNG tarnete teostamiseks,» lisas ta.

2015 alustasid Alexela ja Haminan Energia koostööd ja asutasid ühisettevõtte Hamina LNG Oy. Peale kõigi nõutavate menetluste läbiviimist alustati 2017. aastal projekteerimise ja ehitustegevuse ettevalmistamisega. 2018 kevadel jõuti lõplike investeerimis- ja finantseerimisotsusteni ning Alexela inseneride meeskonna juhtimisel algasid terminali ehitustööd objektil. 2019-2022 - vaatamata erinevatele kriisidele ja ootamatustele, viidi ehitustööd edukalt lõpuni.

Tänavu septembris alustati Hamina terminali süsteemide katsetamist. Kuu keskel saabus esimene LNG-laev terminali protsesside maha jahutamiseks ja käivitamiseks vajaliku LNG-ga. Septembri viimastel päevadel lasti gaasi madalsurvevõrku ehk kohalikku Hamina-Kotka piirkonna jaotusvõrku ning käivitati LNG veokite laadimissüsteemid. Oktoobri algul hakati gaasi väljastama ka kõrgsurve- ehk Soome põhivõrku, mis on Balticconnectori kaudu ühendatud Eestiga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles