Hoiu-laenuühistute seadus on üles ehitatud selliselt, et neid ei kontrolli mitte keegi, inimesed, kes sinna raha paigutavad, riskivad kõigest ilmajäämisega. Sellest hoolimata on neisse Eesti Panga andmetel raha pannud ligi 15 000 inimest. Panga andmetel on raha, mis neisse ühistutesse pandud, märkimisväärne: teise kvartali lõpu seisuga ulatus kõikides tegutsevates HLÜdes hoiustavate eraisikute raha 109 miljoni euroni.
Pikka aega läkski kõik hästi: esimesed hoiu- laenuühistud tekkisid 1990ndatel, kuid suuremate skandaalideni jõuti alles hiljuti. 2020. aasta novembris peeti kinni kolm Erialiga seotud inimest, põhjuseks investeerimiskelmuse kahtlus. 2021. aasta maikuus said selles asjas süüdistuse seitse isikut ja kaks ettevõtet, keda süüdistati miljoni euro kõrvalepanemises. Kokku kaotasid raha sajad inimesed. Nende seas oli ka poliitik Urmas Paet, kes kaotas Erialis 100 000 eurot.
Sel sügisel tõsteti nii-öelda panuseid: pankrotti läks Eesti Arengu Hoiu-Laenuühistu, mille puhul pankrotihaldur Martin Krupp arvutas, et seal on ühistu liikmetelt võetud kokku ligi 18,2 miljonit eurot. Hoiustajaid oli tuhatkond. Urmas Paet jäi siin ilma 50 000 eurost, kirjutas Eesti Ekspress. Eesti arengut lubanud ühistul olid püramiidskeemi tunnused.
Juba Eriali juhtumi alguse ajaks oli finantsalaga tegelevatele inimestele selge, et Eestis on mitu «mädasood» – valdkonda, mis on nii reguleerimata, et seal tegutsejad võivad rahumeeli toimetada ja hoiustajate varaga teha, mida soovivad. Teine suur valdkond on inkassoturg.
Seadusetegijad olid koostanud juba eelnõu, mis oleks mõlemad valdkonnad rangema järelevalve alla jätnud, mis oleks andnud lootust, et sulaselged pettused jäävad olemata.