T, 21.03.2023

Madis Kallas: Ida-Viru peaks saama keskkonnasaaste eest enam hüvitist

BNS
Madis Kallas: Ida-Viru peaks saama keskkonnasaaste eest enam hüvitist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Keskkonnaminister Madis Kallas.
Keskkonnaminister Madis Kallas. Foto: Sander Ilvest/Postimees

Ida-Virumaal saastamise ja kaevandamise eest võetud tasud peavad jõudma suuremal määral hüvitisena samasse piirkonda tagasi, ütles keskkonnaminister Madis Kallas kohtumisel Ida-Viru omavalitsustega. Et tasude jaotamine õiglasemaks muuta, peaks ministri sõnul muutma seadust.

«Kuigi Ida-Virumaa panustab suurelt Eesti ühiskondlikku heaolusse, kannatab ta samas kõige enam keskkonnakoormuse all. Seda tuleb vääriliselt ja õiglaselt hüvitada – Ida-Virumaale tagastatav keskkonnatasude maht peab suurenema vähemalt kaks korda,» ütles keskkonnaminister Madis Kallas pressiteate vahendusel.

«Suures pildis näen, et mõistlik on ka teistes Eesti piirkondades sellised regionaalarengut puudutavad teemad üle vaadata. Näiteks tuleks kaaluda, kuidas loodukaitsepiirangute kehtestamistest tulenevaid olulisi piiranguid maapiirkondades kohalikule kogukonnale hüvitada,» märkis ta.

Kultuuriminister Piret Hartman lisas, et Ida-Virumaa parem elukeskkond tagab pikemas perspektiivis ka maakonna tugevama sidumise ülejäänud Eestiga. «Riigi julgeolek ning kohalike inimeste heaolu ja meelsus algab elukeskkonnast. Täiendavad investeeringud aitavad luua paremaid elutingimusi. Senisest suurema ressursi suunamine maakonda aitab leevendada ebaõiglast olukorda, kus Ida-Virumaa on aastaid andnud riigile rohkem kui sellelt tagasi saanud,» rõhutas Hartman.

Ida-Virumaa tööstus- ja kaevandusettevõtted tasuvad loodusvarade ja saastamise eest riigile üle kahe kolmandiku kõigist laekuvatest keskkonnatasudest. Sellest jõudis 2021. aastal Ida-Virumaale tagasi vaid kümnendik. Mida laekunud rahaga tehakse, saavad kohalikud omavalitsused ise otsustada.

Madis Kallas ütles omavalitsustele, et laekuvaid keskkonnatasusid võiks kasutada investeeringuteks. «Näiteks avalikus kasutuses oleva taristu heaks, et kogukond tunnetaks talumisprobleemiga kaasnevat hüve,» selgitas minister.

Keskkonnaminister soovib teha ettepaneku kehtiva keskkonnatasude süsteemi muutmiseks nii, et Ida-Virumaale jõuaks edaspidi rohkem raha tagasi. Üks võimalus selleks oleks tõsta põlevkivijäätmete ladestamise tasumäära kohalikule omavalitsusele laekuvat osa. Samuti võib kasvada põlevkivi kaevandamisõiguse tasu laekumine, kui tasumäär on – sõltuvalt õli hinnast – vajalikult kõrge. Lisanduvat tasu saaks jaotada Ida-Virumaal hajutatult laiali nii, et see ei sõltuks kaevandamise või ladestamise asukohast.

Märksõnad
Tagasi üles