Platvormihaldurid peavad hakkama teenusepakkujate tulu kohta aru andma

BNS
Copy
Bolt takso.
Bolt takso. Foto: Sander Ilvest

Valitsus arutab neljapäeval seaduse eelnõu, millega platvormihaldurid AirBnB, Amazon, Bolt, Uber, Etsy, Booking.com peavad hakkama järgmisel aastal maksu- ja tolliametile (MTA) esitama teavet platvormidel tegutsevate müüjate ja teenusepakkujate ning nende teenitud tulu kohta.

Praegu toimub andmevahetus platvormidega vabatahtlikkuse alusel. MTA on sõlminud osa platvormidega kokkulepped ja need platvormid edastavad vabatahtlikult MTA-le teavet müüjate kohta, kes on selleks nõusoleku andnud. MTA hinnangul moodustab selliselt deklareeritud tulu aga väikese osa tegelikult teenitud tulust, sest vabatahtlikult esitavad andmeid vähesed platvormid.

Aastast 2023 peavad platvormihaldurid hakkama teavet koguma nii füüsilistest kui juriidilistest isikutest müüjate kohta ja saatma selle järgmise aasta jaanuari lõpuks  MTA-le. Teavet tuleb anda nii platvormil tegutsevate kohalike kui Euroopa Liidu liikmesriikide maksukohustuslaste kohta, samuti selliste riikide maksukohustuslaste kohta, kellega Eesti on sõlminud kokkuleppe maksualase teabe automaatseks vahetamiseks. Mitteresidentide kohta saadud teavet vahetavadki maksuhaldurid omavahel automaatse teabevahetuse korras.

Kui müüja keeldub platvormihaldurile tema aruandekohustuse täitmiseks vajalikke andmeid jagamast, on platvormihalduril õigus meeldetuletuste eiramise korral tema konto sulgeda ja takistada tal platvormil edaspidi registreerimast, samuti õigus hoiduda müüjale tasu ülekandmisest.

Andmete esitamatajätmise eest saab MTA lasta lisada kohustusi mittetäitva platvormihalduri platvormi veebilehele hoiatuse. Viimase abinõuna on võimalik platvormi kasutamine blokeerida, aga seda üksnes juhul, kui kõik muud proportsionaalsemad meetmed ning abinõud on ammendunud.

Eelnõuga üle võetav aruandlusreeglistik tuleneb peaasjalikult ELi direktiivist 2021/514, mille koostamisel tugineti Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) varem koostatud platvormihaldurite aruandluskohustuste mudelreeglitele.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles