Hiiglaslik gaasitanker tõi Klaipedasse meie sügiskuude gaasivaru (3)

PM Majandus
Copy

Eesti Gaasi tellimusel toimetas Equinori gaasitanker Isabella Leedu Klaipeda sadamasse järjekordse laevatäie Ameerika Ühendriikide päritolu veeldatud maagaasi (LNG). Tegemist on juba arvult neljanda LNG põhise gaasi suurtarnega, millega Eesti Gaas tagab oma klientide varustatuse sügiskuudel.

«Eesti Gaas sisenes LNG ärisse viis aastat tagasi ning on kasvanud piirkonna juhtivaks LNG kompetentsiga gaasimüüjaks – meie võimekust sel turul toimetada kinnitab Klaipeda terminali käesoleva aasta neljanda kvartali mahtudele korraldatud konkurss, kus suutsime Eesti, Soome ja Läti gaasimüüjatest ainsana tulemuslikult osaleda ning broneerida kümnest laevast kaks,» märkis Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

Kaasik toonitas, et LNG-d on maailmas piisavalt, pudelikael on vaid vähesed terminalid, kus seda maha laadida. «Lisaks näeme, et riigid on hakanud vabaturgu sekkuma ja üha enam kaitsema eelkõige oma ettevõtete huvisid. Ka Eesti ei tohi oma ettevõtteid ebavõrdsesse olukorda jätta, ei lühi- ega pikaajaliselt. Gaasimüüjad, tööstused, kogu turg jälgib praegu pingutusi Eesti ettevõtetele eelistatud ligipääsu saavutamiseks Soome Inkoo terminalile, sellest sõltub meie majanduse konkurentsivõime,» lausus ta.

Eelnevad kolm suurt LNG tarnet koostöös Poola energiafirmaga PNGiG toimusid selle aasta mais ja juunis. Käesolevast tarnest pool läheb Eesti ja Läti klientide vajaduste katteks, teine pool jääb Leetu ja Poola.

«Tarne jaguneb niimoodi põhjusel, et Leedu-Läti piiripunkt ei võimalda kogu gaasikogust Eesti poole üle tuua, rahvusvahelistel ühendustel on omad piirangud,» selgitas Kaasik ning lisas, et novembris toob ettevõtte veel ühe laevatäie LNG-d ning keegi gaasist ilma ei jää.

Järgnevatel päevadel toimub LNG punkerdamine tankerilt Independence ujuvterminali, edasi liigub gaas torustike kaudu tarbijateni. Kreeka lipu all sõitev, möödunud aastal valminud Isabella on 295 meetri pikkune ja 46 meetri laiune, tanker mahutab 174 130 kuupmeetrit veeldatud gaasi.

Eesti Gaas alustas Leedu Klaipeda LNG väiketerminali kasutamist juba 2017. aastal, 2019. aastal sõlmiti leping Klaipedos Naftaga, misjärel alustati Independence ujuvterminali kaudu LNG ostmist ja maagaasivõrku suunamist. Lisaks on Eesti Gaas tarninud aastaid LNG-d veokitega eri riikidest laevade punkerdamiseks ja gaasivõrgu välistele tööstusklientidele.

Eesti Gaas tegutseb Soomes, Lätis, Leedus ja Poolas Elengeri kaubamärgi all. Kontserni energiamüügi maht oli eelmisel aastal 12 tervatt-tundi, sellest üle 70 protsendi moodustas müük välisturgudel. Kontsernil on kokku 50 000 klienti.

Tagasi üles