Intressitõusud jätkuvad hindade stabiliseerumiseni

BNS
Copy
Luminor.
Luminor. Foto: Postimees

Luminori värske turuülevaade toob välja, et septembris tõstsid korraga erakordselt palju intressimäärasid nii Euroopa Keskpank kui ka USA Föderaalreserv ning selline rahapoliitika jätkub suure tõenäosusega seni, kuni hinnastabiilsus on saavutatud.

Septembris olid hinnad finantsturgudel languses. Luminori Eesti privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul oli müügisurve tingitud peamiselt inflatsiooniandmetest ning USA Föderaalreservi rangest ja agressiivsest toonist.

USA aktsiaindeks S&P 500, mis koosneb 500 USA suurettevõtte aktsiatest, langes kuu jooksul 6,85 protsenti. Arenenud turgude aktsiaindeks langes kuuga 6,9 protsenti ja arenevate turgude aktsiaindeks 9,39 protsenti, olles peamiste regioonide indeksite seas nõrgima tootlusega, teatas Luminor.

Kose tõi välja, et septembri põhiteemad olid samad, mis eelmistel perioodidel: poliitika, inflatsioon ja keskpankade rahapoliitilised otsused. Ühendkuningriigi peaministri kohale asus konservatiivse partei juhiks valitud Liz Truss, kes võttis ohjad üle Boris Johnsonilt.

«Ühendkuningriigi erinevad varaklassid, sealhulgas aktsiad, riigivõlakirjad, ettevõtete võlakirjad ja naelsterling on poliitilise ebakindluse tõttu läbinud märkimisväärse languse,» nentis Kose ning lisas, et Liz Truss asub riiki juhtima erakordselt keerulisel ajal ning seisab silmitsi kohaliku majanduse, energiahindade, sõja ja avaliku sektori streikidega seotud probleemidega.

Kose sõnul oli september taas kuu, mil keskpangad tegid olulisi rahapoliitilisi otsuseid.

«Inflatsioon on endiselt suur ja ei näita vaibumise märke, kuid keskpangad võtavad seda tõsiselt. Euroopa Keskpank võttis rahapoliitika karmistamiseks enneolematu sammu ja tõstis intressimäärasid 0,75 protsenti,» lausus Kose, ent tõdes, et turud ootasid sellist otsust ja sellega oli juba hinnastamisel arvestatud.

USA Föderaalreserv ei andnud alla ja kergitas intressimäärasid samaväärselt Euroopa Keskpangaga täiendavad 0,75 protsenti.

«Intressimäärade tõstmine ei mõjutanud turge iseenesest väga negatiivselt, küll aga tegi seda Föderaaleservi juhi Jerome Powelli kommentaar, milles ta ütles, et kõrgemad intressimäärad ja aeglasem majanduskasv on küll valusad arengud, kuid mitte nii valusad, kui hinnastabiilsuse taastamata jätmine,» märkis Kose.

Sellega andis Jerome Powell Kose sõnul turgudele taaskord selge signaali, et Föderaalreserv toetab piiravat rahapoliitikat seni, kuni hinnastabiilsus on taastatud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles