Tarmo Lauringu sõnul on kõrgete toiduhindade oluline sisend poodide enda suured kulud. «Heal ajal investeerisid paljud ketid selgelt üle, avasid ülemäära poode, kasutasid ebamõistlikult kalleid materjale ja kulutasid liialt juhtimisele,» rääkis Lauring.
«Üks võimalus kulusid vähendada ja hindasid alla suruda on paljude Euroopa riikide, näiteks Saksamaa, Soome ja Hispaania eeskujul suured poed pühapäeviti kinni hoida ning laupäevaseid lahtiolekuaegasid lühendada. Riik seda reguleerida ei saa, küll aga võivad kaupmehed tingimustes kokku leppida,» pakkus ta välja.
Niimoodi saaksid poeketid tema sõnul 10 protsenti tegevuskuludest kokku hoida ja toidu hindasid alandada. «Kiireteks ostudeks võiksid nädalavahetusel olla avatud näiteks kuni paarisaja ruutmeetrised väikepoed,» kirjeldas Lauring.
«Klient ei suuda lõpmatuseni kinni maksta pidu, mida ta tellinud ei ole.»
«Ega poodidel jää sellest ju käive saamata, sest inimesed teevad ikka oma ostud ära. Samuti oleks see väga suur ja positiivne asi töötajatele, kes saaksid laupäevaõhtuti ja pühapäeval normaalse inimese kombel koos perega aega veeta,» selgitas Lauring.
Eestis on kümneid tuhandeid teenindajaid, kes tema sõnul sellega päevapealt nõustuksid. «Klient ei suuda lõpmatuseni kinni maksta pidu, mida ta tellinud ei ole. Eriti puudutab see kallimaid poekette, kel läheb raskeks ja kes seetõttu peavad suure tõenäosusega hakkama poode sulgema,» lisas ta.
Konkurendid: kulud ei väheneks
Selveri kommunikatsioonijuhi Rivo Veski sõnul ei tähenda poodide lühem lahtiolekuaeg toidukaupluse tegevuskuludele kokkuhoidu, sest suurimad energiatarbijad – külmikud ja küttesüsteemid – töötavad edasi ka siis, kui kliente majas pole. Kokkuhoid tekiks sellel juhul tööjõukuludelt ja valgustuselt.