Circle K hoiatab: mootorikütuste hind tõuseb lähiajal veelgi (3)

PM Majandus
Copy
Kütuse hind Circle K tanklas juunikuus.
Kütuse hind Circle K tanklas juunikuus. Foto: Eero Vabamägi

Mootorikütuste hinnad on jätkanud maailmaturul tõusmist, mistõttu võivad lähiajal jaehinnad teenindusjaamades veelgi ülespoole liikuda, teatab Circle K.

Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul on toornafta hind viimase kahe nädalaga tõusnud, kuna turud on rohkem fokusseeritud tarnega seotud faktoritele kui üldisele makromajanduslikule olukorrale. «See on tinginud heitliku olukorra, kus ühel päeval hinnad maailmaturul tõusevad ning teisel langevad. Valdavalt on siiski hinnad viimase kahe nädala jooksul tõusnud. Võrreldes septembri lõpuga on bensiini hind tõusnud ca 10 protsenti ning diislikütuse oma suisa 15 protsenti,» selgitas Sassi.

 

Kõige rohkem avaldavad hindade kasvule mõju OPEC+ otsus kärpida tootmismahte kaks miljonit barrelit päevas ning väljakuulutatud strateegiliste naftavarude turuletoomise lõpetamine novembris. «Tegelik OPEC+ kärbe jääb ilmselt ühe miljoni barreli lähedusse, kuna naftakartelli mahud on olnud ca üks miljon barrelit päevas vähem kui prognoositud,» lisas Sassi. Lisaks sellele mõjutavad hinnakõikumisi Prantsuse naftatöötlejate streik ja ka Iraani tuumakokkuleppe viibimine, kuna sellest sõltub, kas Iraani nafta pääseb turule või mitte.

Hinna langetajad

Samas on ka tegureid, mis hinda langetavad. Kõige olulisem neist on kartus majanduslanguse ees ning et Euroopa Liidu Venemaa-vastane hoiak võib nõrgeneda. «Järsud intressimäärade tõstmised aeglustavad selgelt majandust ning vähendavad nõudlust kütuse järele. Samal ajal valitseb ootusärevus Euroopa Liidu otsuste ees – kui Vene kivisöel on lubatud nüüd vabamalt liikuda, kas sama võib juhtuda ka Vene naftaga,» arutles Sassi. Oma panuse hinnalangusesse annavad ka Covid-19 uued puhangud Hiina suurlinnades.

Kommentaarid (3)
Copy
Tagasi üles