N, 8.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Poolakad ajavad ahju kõike, mis põleb ja sooja annab

Merike Lees
, majandusajakirjanik
Poolakad ajavad ahju kõike, mis põleb ja sooja annab
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kivisüsi on Poola majapidamistes kõige levinum küte.
Kivisüsi on Poola majapidamistes kõige levinum küte. Foto: Elmo Riig / Sakala

Poola prügijaamadesse jõuab sel hooajal vähem prügi kui varem. Põhjus on lihtne – inimesed varuvad küttematerjali ja põletavad kõike, mis sooja annab.

Kui Paulina Mroczkowska märkas üle tee asuva puutöökoja hoovis kasvavat prügihunnikut, helises ta peas häirekell. Ta ei muretsenud äravedamata jäätmete pärast, vaid selle pärast, kuidas neid kavatsetakse kasutada, kirjutas Bloomberg.

Sajast Euroopa Liidu kõige halvema õhukvaliteediga linnast asub 40 Poolas, sest seal kasutatakse majade kütmiseks kivisütt. See on kommunistliku ajastu pärand, kuid nüüd sunnivad kütusepuudus ja elukalliduse hüppeline kasv inimesi põletama alternatiivseid kütuseid, sealhulgas olmeprügi.

«See aasta on eriti halb, iga päev on tunda prügi põlemise lõhna, mis on täiesti uus asi,» ütles 35-aastane kolme lapse ema Mroczkowska Varssavi põhjapoolsest äärelinnast Jablonnast. «Tavalise kütte lõhna on harva tunda. Õudne on mõelda, mis saab siis, kui päriselt külmaks läheb.»

Kaczynski kutsus üles kõike põletama 

Eelmisel kuul soovitas Õiguse ja Õigluse liider Jaroslaw Kaczynski inimestel teha kõik endast olenev, et hoida end soojas. Ta ütles Lõuna-Poolas Nowy Targis toimunud miitingul, et «peaaegu kõike tuleb põletada, välja arvatud rehvid ja muud taolised kahjulikud asjad».

Mõned omavalitsused on viimastel aastatel kehtestatud keskkonnapiiranguid leevendanud. Krakowis asuv Malopolska piirkondlik assamblee, mida kontrollib valitsev Seaduse ja Õigluse partei, hääletas eelmisel kuul ahjude keelustamise edasilükkamise poolt, võimaldades 2024. aasta alguseni põletada kõike alates kivisöest kuni prügini.

Enne pandeemiat alustas Krakowi politsei droonikaameratega korstnate kontrollimist, et tuvastada majapidamisi, kus põletatakse ebaseaduslikult prügi.

38 miljoni elanikuga Poola moodustab 77 protsenti kõigist ELi majapidamistest, mis kasutavad kütteks endiselt kivisütt. Kui valitsus otsustas aprillis Venemaa kivisöe keelustada, tõi see kaevanduste ette pikad veoautode rivid.

Sõevarusid napib

Keskkonnaaktivistide võrgustiku Polski Alarm Smogowy ehk Poola suduhoiatuse esindaja Piotr Siergiej sõnul ei ole 60 protsendil majapidamistest piisavalt söevarusid, et talv üle elada. «Inimesed on hirmul ja koguvad kõike, mida saab põletamiseks kasutada,» ütles ta.

See hõlmab pruunsütt, puitu, turvast, kaera ja prügi. Krakovist umbes 100 kilomeetrit kagus asuv Nowy Sacz seisab linnapea Ludomir Handzeli sõnul silmitsi «enneolematu» olukorraga, kus linn kogub praegu vähem prügi kui eelmisel aastal samal perioodil. Samas on see linn, mis oli eelmisel aastal Euroopa Keskkonnaagentuuri jälgitud 334 linna seas kõige saastatum.

«Me näeme prügikogumise märkimisväärset langust, eriti kui tegemist on materjalidega, mis võiksid vähemalt teoreetiliselt sobida põletamiseks, nagu paber, papp ja pakend,» ütles Handzel uudistekanalile TVN24. «Me trahvime neid, kes üritavad meid ja meie lapsi mürgitada.»

Jäätmekäitlusettevõtteid esindava tööstusgrupi teatel on prügikoguste vähenemisest veel vara järeldusi teha. Selle põhjuseks võib olla ka tarbimise vähenemine, mitte ainult ebaseaduslik prügipõletamine.

Õhusaaste tapab

Poolas on viimastel aastatel igal aastal registreeritud umbes 40 000 õhusaastega seotud enneaegset surma, olles suremuselt Bulgaaria järel ELis teisel kohal. Kamil Sukiennik, kes tegutseb aktiivselt ka Polski Alarm Smogowy juures ja elab Varssavi lähedal Nowy Dworis, ütles, et tema naabruskonna sudu tuleneb sellest, et inimesed panevad õhtul oma ahjud küdema. Teravat lõhna on tunda juba praegu, varasügisel, kui temperatuur ei ole veel alla nulli langenud.

«Valitsus ja Kaczynski on oma kommentaaridega kuulutanud sõja mulle ja kogu kogukonnale, kes püüab hoolitseda puhta õhu eest,» ütles Sukiennik.

Märksõnad
Tagasi üles