Lihtsad nipid, kuidas kodust elektriarvet vähendada

PM Majandus
Copy
Uued pesumasinad on energiasäästlikumad kui vanad.
Uued pesumasinad on energiasäästlikumad kui vanad. Foto: Bernd Feil/M.i.S. via www.imago-images.de

Isegi pärast universaalteenuse turule tulekut ja riiklikku energia kompensatsiooni võib inimestel tekkida elektriarvete tasumisega raskusi. Siin on rida praktilisi, tõhusaid ja realistlikke säästmisnippe, et arvet vähendada.

Alanda ruumi temperatuuri

«Lihtsaim viis oma energiaarvelt raha säästa ja energiatarbimist vähendada on lihtsalt alandada oma koduruumide temperatuuri. Sa ei pea temperatuuri täielikult maha keerama – vaid mõne kraadi võrra jahedamaks seadistamine võib tuua kaasa märkimisväärse rahalise kokkuhoiu,» lausus Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen. Sul on odavam jätta küte terveks päevaks madalale temperatuurile, selle asemel, et see pidevalt sisse-välja lülitada.

Kõrvalda õhulekked ja tuuletõmbused

Soojuskadu uste ja akende ümbert ning halvasti isoleeritud pööningute või seinte kaudu võib sulle maksta kuni paarsada eurot aastas. Pööningule isolatsioonimaterjalide paigaldamine ja tuuletõmbetõkete paigaldamine uste alla võib oluliselt vähendada soojuskadu, mis omakorda võimaldab säästa küttekuludelt.

Kaalu madalamate kuludega küttesüsteemi

Kas põrandaküte teeb elektriarve hiiglaslikuks? Elektriküttest neli-viis korda säästlikum lahendus on õhk-vesisoojuspumbaga kütmine. Selline pump sobib hästi täiendama olemasolevat kütteallikat. Õhk-vesi soojuspumba soetamist tasub kaaluda ka siis, kui ühe kütteseadme ülesandeks on soojendada ka tarbe- või küttesüsteemi vett. Kui sul on vaja soojendada ainult väikest ala, kasuta paikset kütteseadet. Need sobivad suurepäraselt suletud ruumide kütmiseks, kus viibid vaid lühemat aega, näiteks garaažis või vannitoas, mis on mingil põhjusel alati külmem kui kõik teised ruumid majas. Pea meeles, et kogu majapidamise kütmisel on need aga vähem tõhusad kui maasoojus- või õhksoojuspump. Keskkonnasäästlikum on kasutada sootuks päikeseenergial põhinevaid küttevõimalusi.

Õhuta radiaatoreid

Kui soovid, et radiaatorid soojendaksid sinu kodu tõhusalt, peaksid radiaatoreid regulaarselt õhutama. Õhutamata radiaator ei anna korralikult sooja sest radiaatorisse kogunenud õhk peatab sooja vee ringluse. See muudab sinu kodu küttesüsteemi vähem tõhusaks, kuna kasutad radiaatorist piisava soojuse saamiseks rohkem energiat.

Vali enda harjumustele sobivaim elektriteenusepakkuja

Elektriarve kontrolli alla saamiseks tasub kindlasti uurida, milline elektripakkuja on sinu majapidamise tarbimist arvestades kõige soodsam. Kui valida börsihinnaga pakett, siis on mõistlik uurida, mis kellaajal on elektrihind kõige odavam. Paljude kodumasinate, näiteks nõude- või pesumasina kasutamise saab taimeriga ajastada ajaks, mil elektri hind on kõige soodsam.

Toast lahkudes kustuta tuled

Iga majapidamine vajab tänapäeval suurel hulgal valgusteid ja seetõttu on oluline valida õige valgusallikas, mis oleks pika elueaga ja aitaks energiat kokku hoida. Kuigi turul on saadaval suurel hulgal säästupirne, on mõistlik valida valgusallikaks LED pirn. LED kasutab umbes poole vähem energiat kui energiasäästupirnid. LEDi eelis on ennekõike väga väike energiakulu ja väga pikk kasutusiga 25 000–50 000 tundi või umbes 15–20 aastat. Samuti taluvad LEDid hästi sisse-välja lülitamist, need on kiire süttimisega ja saavutavad oma heleduse kohe. Lisaks pakuvad parimad tootjad LED- pirnidele lausa 2–3-aastast garantiid. Harjuta end ruumist lahkudes valgusteid välja lülitama ning kasuta vaid neid valgusteid, mida on parasjagu tarvis.

Kasuta ära võimalikult palju loomulikku päevavalgust. Päevavalgust aitavad ruumides paremini hajutada akende läheduses olevad peeglid ning heledates toonides seinad-põrandad.

Kodumasinate arukas kasutus

Kodumasinate kulu saab jagada kaheks. Soetamise kulu ning kasutamisega kaasnev kulu. Leia enda eelarvele sobivaim ja kõige säästlikum lahendus. Valides kasutatud kodumasinat, säästad soetuskuludelt, kuid jooksvad kulud võivad masina vanuse tõttu olla suuremad kui uhiuue ja kõrgeima energiaklassiga masina puhul. Uue kodutehnika soetamisel eelista võimalikult kõrge energiaklassiga kodumasinaid.

Kui saad toitude valmistamiseks kasutada ahju asemel mikrolaineahju, tee seda. See kulutab 30–80 protsenti vähem energiat, võrreldes tavapärase ahjuga, sest soojendab ainult toitu, mitte seda ümbritsevat õhku.

Kasuta riiete pesemiseks jahedat vett ja riputa need kuivama. Riiete pesemisel kasuta jahedat veetemperatuuri, et säästa energiat. Võimaluse korral kuivata riideid pesunööril või riputa need kuivama õhuvahetusega siseruumidesse.

Säästa vee arvelt

Citadele jaepanganduse juhi Marina Hakiaineni sõnul on koduse majapidamise üks suurima elektrikuluga seade veeboiler, mistõttu tuleks kontrolli alla saada vee soojendamine ja sooja vee kasutus. Kindlasti ei ole mõtet vett soojendada maksimaalse võimaliku temperatuurini, kui nii kuuma vee järele praktilist vajadust ei ole. Vee ülessoojendamine tähendab ju suuremat elektrikulu. Samuti sooja vee tarbimine: ökonoomsem on võtta kiire dušš pika vanniskäigu asemel.

Sanitaartehnika poodidest võib leida aeraatoreid, mis aitavad lihtsa vaevaga säästa arvestatava koguse vett. Aeraator segab vee õhuga, tagades nii piisava surve, kuid lastes läbi väiksema koguse vett, mille tulemusena väheneb ka vee soojendamiseks vajalik energiakulu.

Kasuta taimeriga pistikuid

Paljud inimesed ei ole teadlikud faktist, et ka väljalülitatud kodumasinad ja elektriseadmed võtavad elektrit. Võta hetk ja vaata oma kodus ringi – kui palju on sul kodutehnikat, mida sa pidevalt ei kasuta, ent mis on siiski elektrivõrku ühendatud. Selle kulu vältimiseks soeta taimeriga pistikud, millelt saad valida kellaajaliselt, millal seade on elektrivõrku ühendatud. See lahendus on mugavam, kui igat kodumasinat vooluvõrku ühendada ja välja tõmmata.

Energiasääst ei ole ainult talvine tegevus. Paljud neist näpunäidetest säästavad teie raha aasta ringi ning need on vaid mõningad võimalused jooksvate kulude alandamiseks majapidamises. Võimalusi on palju – lähenege loovalt leidmaks tasakaal säästmise ja tarbimise vahel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles