Rahandusministrite kokkulepe toob Eestile 83 miljonit eurot energiainvesteeringuteks

PM Majandus
Copy
Keit Pentus-Rosimannus.
Keit Pentus-Rosimannus. Foto: Toms Kalnins

Luksemburgis kogunenud Euroopa Liidu rahandusministrid leppisid täna kokku Venemaa fossiilkütuste sõltuvusest vabanemise investeeringute toetamise paketis. Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannuse sõnul avab RePowerEU kokkulepe Eestile täiendava võimaluse investeerida 83 miljonit eurot taastuvenergia kiirendamisse ja energiasäästu suurendamisse.

«Meie peamine soov on kiirendada Eestis taastuvenergia arendamist, uute võimsuste lisandumist, mis aitaks ka hinda alla tuua. See tähendab oluliselt tempokamat riigipoolset asjaajamist, kiiremat planeerimise, lubade väljaandmise ja kooskõlastamise protsessi. RePowerEU annab võimaluse selle rahastamiseks,» selgitas rahandusminister.

Kogu paketi Eesti-sisest jaotust hakkab valitsus lähinädalatel arutama ning Pentus-Rosimannuse sõnul on taastuvenergia arenduse kiirendamise kõrval võimalikud suuremad rahastamisotsused seotud energiasäästu investeeringutega tööstusele ja ettevõtetele ning võrgutugevdustega. «Kuna RePowerEU raha on võimalik kasutada 2026. aastani, tuleb valitsusel kindlasti läbi kaaluda, millised investeeringud kõige suurema edasimineku ja efekti annavad.»

RePowerEU kogumaht on 20 miljardit eurot. Seda on kavas rahastada ELi innovatsioonifondi ja liikmesriikide müüdavate CO2 ühikute arvelt. Kokkuleppe peab kinnitama Euroopa Parlament. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles