K, 30.11.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Kodutarbijad maksavad oktoobris elektri eest 13,24 senti kWh

Merike Lees
, majandusajakirjanik
Kodutarbijad maksavad oktoobris elektri eest 13,24 senti kWh
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 18
Oktoobris ei pruugi enam keset ööd pesu pesta, sest universaalteenuse hind kodutarbijale koos kõigi maksude ja riikliku soodustusega langeb 13,24 sendile kWh.
Oktoobris ei pruugi enam keset ööd pesu pesta, sest universaalteenuse hind kodutarbijale koos kõigi maksude ja riikliku soodustusega langeb 13,24 sendile kWh. Foto: Jaanus Lensment / Postimees
  • Eesti Energia jätkab universaalteenuse hinna kooskõlastamist kõrgemal tasemel
  • Universaalteenuse hind ei ole fikseeritud, vaid muutuv
  • Universaalteenusest saab igal ajal loobuda

Elektri universaalteenuse elektri hind koos riigipoolse toetusega on Eesti Energia kodutarbijatele oktoobris 13,24 senti kWh. Tegemist ei ole fikseeritud hinnaga ja suure tõenäosusega hakkab see kõikuma.

«Eesti Energia lõpptarbija hind ilma võrgutasu, taastuvenergia tasu, aktsiisita on 19,24 senti kWh,» ütles Eesti Energia juhatuse liige Agnes Roos. «Koos riigi kehtestatud kompensatsiooniga, mis rakendub automaatselt, on elektrienergia hind lõpptarbijale 13,24 senti kWh.»

Roos rõhutas, et konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse elektrihind 15,4 senti kWh on kehtestatud, mitte kooskõlastatud hind. «Tootjahinna kooskõlastamine jätkub, kuid praegu lähtume kehtestatud tootjahinnast, millele elektrimüüjad panevad juurde oma kulud, riskid ja kasumi, millele lisandub veel 20 käibemaksu,» selgitas ta.

Eesti Energia lisab elektrihinnale ka kuutasu, milleks on 1,99 eurot koos käibemaksuga.

Elektri hinna kujunemine universaalteenuse kliendile Eesti Energias.
Elektri hinna kujunemine universaalteenuse kliendile Eesti Energias. Foto: Eesti Energia

Üleminek on automaatne

Üleminek universaalteenusele on automaatne ja seda rakendatakse neile, kelle juuli ja augusti tarbimise analüüs näitab, et see oleks neile kasulik.

«Me laseme kogu oma kliendibaasi läbi, võrdleme juuli ja augusti makstud arveid ja tarbitud kogust, saame keskmise elektrihinna ja võrdleme seda universaalteenuse hinnaga. Kõik, kellel on juuli ja augusti hind kõrgem universaalteenuse hinnast, hakkavad saama meilt homsest kirju. Kirjades näitame ära, kui palju klient maksis juulis ja augustis ja kui palju oleks ta maksnud, kui ta oleks olnud universaalteenuse tarbija,» rääkis Roos.

E-kiri jõuab esimeste klientide postkasti juba täna öösel, paberkiri uue nädala keskpaigast.

Kui klient leiab, et ei soovi universaalteenusele üle minna, peab ta andma sellest teada kuni 12. oktoobrini. Universaalteenusele ülemineku soovist ei ole vaja teada anda, kuna see on automaatne. Teada tuleb anda ainult loobumise soovist.

«Universaalteenuse leping hakkab kehtima tagasiulatuvalt 1. oktoobrist ja kehtib kõigile, kes pole teatanud, et nad seda ei soovi,» ütles Roos. Universaalteenuse pakkumisest saab taganeda nii e-teeninduse, klienditeeninduse telefonil 777 4040 ja alates 3. oktoobrist ka Omniva postkontorites üle Eesti.

Hind ei ole fikseeritud

Universaalteenuse puhul ei ole tegu fikseeritud hinnaga ja Roosi sõnul ei jää see muutumatuks teenuse kehtivusperioodi lõpuni ehk kuni 30. aprillini 2026. aastani.

Täna tuleb arvestada, et kuna konkurentsiamet kehtestas hinna, siis see ei ole kooskõlastatud hind.

Eesti Energia juhatuse liige Agnes Roos 

«Täna tuleb arvestada, et kuna konkurentsiamet kehtestas hinna, siis see ei ole kooskõlastatud hind. Kooskõlastatud hind võib tulla teistsugune,» rääkis Roos. Selles hinnas on muutuvaid komponente 75 protsendi ulatuses. Suuremad neist on CO2 kvoodi hind ja tööjõuhind, mis väga palju muutuvad.

«Kuidas see hind muutub, ei tea mina ega mitte keegi teine ette, aga see hakkab kõikuma,» kinnitas Roos.

Universaalteenus kehtib 30. aprillini 2026. Sellega saab liituda kuni märtsini 2026. Teenust saab lõpetada igal ajal.

Hind on kallis

Kuuldes hommikust uudist, et universaalteenuse hind on 15,4 senti kWh, millele lisanduvad erinevad tasud ja käibemaks, mis tõstavad elektri hinna üle 19 sendi, ei tekitanud see praegustes börsihinnaga elektri tarbijates ülemäärast vaimustust.

«Kui ma kütaksin oma maja elektriga, siis oleks see mulle kasulik, praegu aga vaatan, et börsihinnaga suurt vahet ei ole,» ütles eramaja omanikust Aare, kellel elektri tarbimise mahud ja arve summad kõik kuude kaupa välja kirjutatud. Mullu jaanuaris ja veebruaris oli tema keskmine kWh hind vastavalt 15 ja 11 senti, mais-juunis 27–28, juulis 36 ja augustis 54 senti kWh.

Suhtumine muutus, kui universaalteenuse hinnast arvutati maha riiklik energiatoetus. Saadud 13,24-sendine hind tundus Aarele juba arvestatav.

Sama meelt oli ka maamaja omav tallinlane Anne, kes universaalteenuse hinnast vaimustusse ei sattunud.

«Mul on olnud märtsist kuni juulini hind alla 20 sendi kWh: 12, 17, 12, 17, 20, august oli aga anomaalse hinnaga,» rääkis Anne. Ta jälgib pidevalt börsihinda ja on valmis igal ajal börsipaketile tagasi minema.

«Ma liitun üldteenusega, aga kui sünnib ime, siis võtan uuesti börsipaketi,» kinnitas ta.

Riiklik hinnakompensatsioon on 6 senti koos käibemaksuga ja see kehtib 31. märtsini 2023.

Märksõnad
Tagasi üles