N, 8.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Kõrged praamipileti hinnad peletasid automatkajad Hiiumaalt

PM Majandus
Kõrged praamipileti hinnad peletasid automatkajad Hiiumaalt
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Hiiumaa Tuuletorn püüab pilku.
Hiiumaa Tuuletorn püüab pilku. Foto: Kristina Herodes

Suvi tõi Hiiumaale tagasi bussituristid, kuid automatkajad pelgavad praamijärjekordi ja kalleid piletihindu, selgus Hiiumaa turismiklastri tehtud küsitlusest.

«Bussireisid taastusid, samuti õpilaste ekskursioonid. Kuna piirid läksid jälle lahti, valis osa Eesti siseturiste Hiiumaa asemel Türgi või mõne teise välismaa sihtkoha, kuid soomlasi, rootslasi, sakslasi ja lätlasi jõudis meile suhteliselt vähem kui teistesse Eesti piirkondadesse. Lääne-Euroopa puhul avaldas ilmselt mõju ka sõjahirm,» ütles Hiiumaa turismiklastri juht Kristel Üksvärav, kelle hinnangul on lähivälismaa turistid Hiiumaa jaoks sihtturg, millega tuleb jätkuvalt tegeleda.

Parvlaevapileti hinnatõusu mõju

Siseturist seevastu pelgab kõrget parvlaevapileti hinda ja järjekordi, selgus küsitlusest. Juunis-juulis 2022 ehk turismi tipphooajal tõusis külastatavus võrreldes mullusega 18,2 protsenti vastanud Hiiumaa ettevõtetes, kuid langes 27 protsendis ettevõtetest.

«Tavapärasest aktiivsem külastatavus augustis päästis turismitegijate hooaja. Kõigi külastatavuse languse põhjuste kohta see küsitlus järeldusi teha ei võimalda, kuid seos parvlaevapiletite hinnatõusuga on olemas, sest turistide vähenemist parvlaevapiletite hinnatõusu tõttu mainis kokku 26 protsenti vastanutest. Hiiumaa mandriühendus vajab selgemat visiooni ja selle selgitamist avalikkusele. Meil on vaja lisalaeva,» tõdes Üksvärav.

Tema sõnul avaldavad Hiiumaa külastatavusele negatiivset mõju ka parvlaevapiletite broneerimissüsteemi puudujäägid, mille tõttu ei ole tegelikult teada, kui palju broneeritud kohti kasutamata jäi või kui palju üldjärjekorras autosid ees on.

«Täna keegi enam naljalt ilma broneeringuta ootejärjekorda ei lähe, kui tal just ei ole vaja tingimata pühapäeva õhtul Hiiumaalt koju jõuda, et ennast töönädala alguseks valmis seada. Kui aga piletiäpp enne puhkusereisi planeerimist järjest punast näitab, võib otsus kergesti mõne lihtsama sihtkoha kasuks kalduda,» kirjeldas turismiklastri juht.

Hiiumaa külastajate soovitavad teenused ning ootused ei ole võrreldes aastataguse sarnase küsitlusega oluliselt muutunud, sarnased on ka peamised kliendigrupid – pereturistid, grupid ja sõpruskonnad ning välismaalased. Tõusutrendi näitas 2022. aastal ka matkaautodega reisimine.

Hiiumaa oli üle Eesti pildis

Tänavust turismisuve ette valmistades pööras turismiklaster suurt tähelepanu Hiiumaa üldisele kuvandile ja Hiiumaa kui brändi tutvustamisele. Keskenduti teemadele, mis võimaldasid rõhutada erinevaid tegevusi ja huviväärsusi.

«See suvi tõi Hiiumaale rohkelt kaugeid külalisi, kes siin varem polnud käinud, ning positiivne tagasiside oli rahvusvaheline. Kirjandusfestivali väisasid osalevate riikide prominentsed diplomaadid ja kirjandustegelased, Hiiumaa turismimess tõi saarele Eesti tähtsamad turismifirmad. Kodukohvikute päevad meelitasid inimesi saarele kauemakski kui ainult üks nädalalalõpp, kokku registreeriti üle 23 000 kohvikukülastuse,» loetles Üksvärav. Meediatähelepanu võitsid ka Hiiumaa tuulekala-, kultuuri-, toidu-, õlle-, sauna- ja muusikafestivalid, Viskoosa kultuuritehase avamine, purjevõistlused ja hülgesafarid.

2022. aasta esimese seitsme kuuga tehti parvlaevaettevõtte TS Laevad andmetel Rohuküla-Heltermaa liinil edasi-tagasi kokku 381 458 reisi, neist juulikuus 119 399 reisi. Lennukiga tehti 2022. aastal 8136 reisi ning parvlaevaga Sõru-Triigi liinil 35 589 reisi. Hiiumaa püsielanikest reisijate osakaal juulis oli 25 protsenti ehk saart külastas ligikaudu 44 000 mittehiidlast. Statistikaameti andmetel oli Hiiumaa majutusasutuste täituvus juulis 43 protsenti.

Hiiumaa turismiklaster ühendab Hiiumaa turismiasjalisi ühiste eesmärkide saavutamisel ning kompetentsi ja ressursside tõhusal kasutamisel. Hiiumaa turismiklaster loodi 2021. aastal ja klastrisse kuulub enam kui 30 liiget, sh Hiiumaa vald toetajaliikmena. Hiiumaa turismiklastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetme kaudu.

Märksõnad
Tagasi üles