L, 10.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

EKSKLUSIIVNE ⟩ «Putini parema käe» perel on Eestis oma paradiisinurgake, milleni sanktsioonid pole jõudnud

Droonifoto ja -video
Aleksander-Mark Kappi
, portaali Rus.Postimees ajakirjanik
«Putini parema käe» perel on Eestis oma paradiisinurgake, milleni sanktsioonid pole jõudnud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 9
Vene Föderatsiooni presidendi administratsiooni juhi pere tühjalt seisev suvemaja Lohusalus.
Vene Föderatsiooni presidendi administratsiooni juhi pere tühjalt seisev suvemaja Lohusalus. Foto: Eero Vabamägi

Lohusalu alevis asuvate tagasihoidlike suvilate seas hakkab silma suur hall maja, mis kinnistusraamatu järgi kuulub Venemaa presidendi administratsiooni juhi Anton Vaino emale. Putini kõrge ametnik on kantud EL-i sanktsioonide nimekirja. Kuidas Vaino selle maja oma valdusse sai, kas tema ema on ametlik omanik ja kas kinnistule kehtestatakse sanktsioonid?

Varem on Eesti meedia juba kirjutanud mingist Lohusalus asuvast suvilast, mis väidetavalt kuulub Anton Vaino tädile Tatjana Ježevskajale. Siis tehti kahetsusväärne viga, sest tegelikult on Ježevskaja Kremli tähtsaima eestlase ema. Seda kinnitavad nii sõltumatud Venemaa ajakirjanikud kui ka genealoogia veebisait Geni. Võib-olla tekkis segadus Tatjana teise abielu tõttu, mille tulemusena muutis ta oma perekonnanime.

Varem oli sellel kohal tagasihoidlik puidust suvila, mis kuulus Eesti NSV Kommunistliku Partei juhile Karl Vainole, kes oli Anton Vaino vanaisa. Erastamise käigus läks suvila Anton Vaino emapoolse vanaisa Erik Galinski omandusse.

2004. aastal võõrandas toona veel elav Galinski krundi Anton Vainole, kes andis 2014. aastal valduse omakorda üle oma emale Ježevskajale (meenutagem, et 2014. aastal algas Ida-Ukrainas sõda, Venemaa annekteeris Krimmi ja lääs kehtestas esimesed Venemaa-vastased sanktsioonid). Pärast seda vana suvila lammutati ja selle asemele ehitati kahekorruseline maja.

Anton Vaino emale kuuluv villa Lohusalus
 

Krundi pindala on 4432 m2. Majas on garaaž, kõrged maast laeni aknad ja terrass vaatega metsale. Naabermaju on piirkonnas vähe ja need on kõik tublisti tagasihoidlikumad kui perekond Vaino suvila. Maja juurde saavad sõita ainult «omad» – tee on privaatne ja sissepääsu takistab tõkkepuu. Krunti ümbritseb tihe ja maaliline männimets. Majast on rannani vaid 300 meetrit. Krunti oma silmaga näinud portaali Rus.Postimees ajakirjanikul jääb üle Vainot vaid kadestada – koht on tõesti väga ilus.

Ametlikku omanikku krundil ei nähtud

Praegu on maja tühi. Ühe naabri sõnul sõidab selle juurde aeg-ajalt vaid auto töölistega, kes ilmselt maja eest hoolitsevad. See lubab eeldada, et omanik pole oma vara unustanud ja tal võib sellega ka plaane olla. Teise naabri sõnul tuli Vaino koos abikaasa Jelena Šulenkovaga siia kuus-seitse aastat tagasi.

Pärast seda Vaino enam siia ei ilmunud, kuid tema naine aeg-ajalt enne koroonaviiruse pandeemiat küll. Naabrimehe sõnul ei tunne ta Vainot ennast hästi, kuid rääkis tema naisega. «Ta on täiesti tavaline naine. Eeskätt huvitasid teda seened metsas ja see, kas merevesi on soe,» kirjeldab naaber naist ja rõhutab, et ei tajunud «Putini parema käe» naise poolt mingit kõrkust.

Küsimusele, kas siin on käinud ametlik omanik Ježevskaja, vastas naaber, et pole teda kunagi näinud.

Kes on proua Ježevskaja?

See pole esimene kord, kui perekond Vaino vara ajakirjanike huviorbiiti satub. 2019. aastal selgitas Avatud Meedia («Открытые медиа»), et «Putini parema käe» ema Ježevskaja osalus enam kui 60 miljardi rubla suuruses Trassa («Трасса») ettevõtete grupis oli 15 protsenti. Osalus selles grupis kuulub ka Deniss Manturovi 81-aastasele emale, meediauuringute ajal oli Manturov tööstusminister, praegu on ta Vene Föderatsiooni peaministri asetäitja.

Liikluspolitsei andmebaasile ligipääsu omav allikas rääkis Avatud Meediale, et Ježevskaja sõidab Moskvas ringi autoga Tesla Model S, mida juhib presidendi administratsiooni autojuht, kelle teenuseid kasutab ka Vaino abikaasa Jelena Šulenkova.

Väljaanne Projekt kirjutab, et kui uskuda dokumente, siis müüs Anton Vaino kuu aega enne presidendi administratsioonis ametisse nimetamist oma Rubljovkal asuva maja ja krundi, mille pindala on 38 aakrit, 256 miljoni rubla eest Tatjana Ježevskajale.

Aga kuidas on lood sanktsioonidega?

Me näeme pehmelt öeldes kahtlasi rahalisi sidemeid Vaino ja tema ema vahel vara- ja äriküsimustes. Kas Tatjana Ježevskaja on Vaino «rahakott», otsustagu iga lugeja enda jaoks ise, kuid juba ainuüksi nendevaheliste tihedate perekondlike sidemete faktist peaks piisama, et alustada vähemalt juurdlust, hindamaks vajadust arestida vara, mis kuulub perekonnale, kes on diktaatorpresident Putinile sedavõrd lähedane.

Rahapesu andmebüroo vastus portaali Rus.Postimees päringule:

Anton Vainole kohaldatakse EL Nõukogu määruse nr 269/2014 artiklist 2 tulenevaid piiranguid. Eelnimetatud määruse artikli 2 lõike 1 kohaselt tuleb Vainole kuuluvad või tema kontrolli all olevad rahalised vahendid ja majandusressursid külmutada.

Kui vara kuulub kolmandale isikule (sh lähisugulasele) ja on kahtlus, et sanktsioonide objektil on selle üle tegelik kontroll, kogutakse täiendavaid tõendeid. Varade varjamine lähisugulaste kaudu on keelatud.

Rahapesu andmebüroo pressiesindaja Õnne Mets ütles portaalile Rus.Postimees, et büroo ei saa võimaliku uurimise käiku kommenteerida, kuid kui mõni vara varjamise fakt kinnitust leiab, edastavad nad need andmed uurimisasutustele. Sellest vastusest võib järeldada, et büroo on teemast huvitatud.

Küsimusi tekitab tõsiasi, et Vaino perekonna vara Eestis pole veel Eesti võimude tähelepanu alla sattunud. Kui EL-i sanktsioonilepped ei võimalda sekkumist, siis on valitsusel võimalus vastavalt seadusele kehtestada siseriiklikud sanktsioonid, nagu tehti näiteks Venemaa Yandex.Taxi platvormi puhul.

Eesti välisministeeriumi kommentaar:

Euroopa Liidu finantssanktsioonide nimekirjas on praegu need isikud, kes ohustasid enim Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust ning olid otsuste vastuvõtmisele Kremlis kõige lähemal. Alates Venemaa agressiooni algusest on Euroopa Liit kehtestanud rahalisi sanktsioone enam kui 1200 inimesele, sealhulgas Venemaa oligarhidele, Riigiduuma ja Julgeolekunõukogu saadikutele ning kõrgetele sõjaväelastele.

Sanktsioonide nimekirja kantud isikutele kehtestatud piirangud on peamiselt seotud varade külmutamise ja reisipiirangutega. Külmutatakse sanktsioonide nimekirjas olevale isikule kuuluv igasugune vara, nii materiaalne kui immateriaalne, nii kinnis- kui vallasvara, mida saab kasutada vahendite, kaupade või teenuste hankimiseks.

Külmutamine on toiming, mille eesmärk on takistada selle vara kasutamist vahendite, kaupade või teenuste hankimiseks, sealhulgas selle müümise, rentimise või pantimise teel. Samuti külmutatakse vara, mis kuulub teisele isikule, kuid mis tegelikult kuulub sellele isikule või on tema kontrolli all, kelle suhtes kohaldatakse finantssanktsioone.

Märksõnad
Tagasi üles