P, 24.09.2023

Uuring: kolmandik eestlastest plaanib juba sel kümnendil elektriauto ostu

BNS
Facebook
Comments
Elektriautode osakaal kõigist müüdud uutest sõiduautodest oli viiendik. Pilt illustratiivne.
Elektriautode osakaal kõigist müüdud uutest sõiduautodest oli viiendik. Pilt illustratiivne. Foto: Mihkel Maripuu

Citadele panga elektriautode ostuhuvi uuringust selgus, et 37 protsenti Eesti elanikest kavandab elektriauto ostu lähima 10 aasta jooksul ning 13 protsenti arvas, et ilmselt jääb selline ost alles 10 aasta taha.

Möödunud aastal tunnistas 54 protsenti eestlastest, et kaaluks uue auto ostmisel just elektriautot. Nüüd on see number langenud 50 protsendi peale. Nende eestlaste hulk, kes ei plaani endale üldse uut autot osta, on tõusnud nelja protsendi võrra, teatas Citadele.

«Oleme sama küsimust esitanud kolm aastat järjest. Eelmisel aastal saime rõõmustada, et eestlaste huvi elektrilise sõiduki omamise vastu on tõusnud just võrreldes Läti ja Leedu inimestega. Näib, et enamik eestlasi, kes elektriauto ostu kaalusid, on selle plaani ka ellu viinud. Samas on mujal Baltikumis huvi langenud ning ilmselt saab põhjuseks pidada ebakindlat majanduskeskkonda, kõrgeid hindu ja sõda Ukrainas,» selgitas Citadele panga Eesti filiaali juht Rainer Moppel.

Teisalt on aastaga tõusnud neli protsenti nende inimeste hulk, kes vastasid, et ei plaani autot osta, kuid toetavad elektriautode laiemat kasutamist, lisas ta. 

Eestis eelistatakse rohkem sisepõlemismootoriga autot

Autode müügi- ja teenindusettevõtete Eesti liidu andmetel müüdi augustis Eestis 54 elektriautot, mis moodustab 3,1 protsenti kõikidest sellel kuul müüdud uutest sõiduautodest.

Baltikumi võrdluses on endiselt kõige suuremad elektriautode pooldajad Leedu inimesed, kellest 56 protsenti näeks potentsiaalselt oma järgmist sõidukit elektrilisena. Lätis on selliseid inimesi 51 protsenti.

Eesti inimesed on aga endiselt kõige kindlameelsemad sisepõlemismootoriga autode pooldajad ning nii arvavate eestlaste hulk on isegi mullusega võrreldes protsendi võrra tõusnud. 17 protsenti märkis, et ei kavanda kunagi elektriauto ostu, sest pooldab sisepõlemismootoriga sõidukit. Eestlaste puhul mõjutab ostuotsust ka riigipoolsete toetusmeetmete puudumine.

Lätis on sarnaselt arvajaid 16 protsenti ning Leedus 14 protsenti. Kusjuures kõiges kolmes riigis on aastaga see arv tõusnud.

Citadele varasem uuring on leidnud, et Eesti inimesed peavad kõige suuremaks takistuseks elektriauto ostmisel nende sõiduulatust. Tervelt 71 protsenti vastanutest arvas, et just sõiduulatus ja laadimisaeg peletab neid elektriauto ostmiselt, 66 protsenti tõi põhjuseks vähearenenud laadimisvõrgustiku.

Citadele tellis ja uuringufirma Norstat viis Eestis, Lätis ja Leedus küsitluse läbi septembris. Igas riigis küsitleti 1000 inimest vanusevahemikus 18–74.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles