E, 6.02.2023

Hispaania kaitses Pürenee gaasitoru vastuseks Macroni vastuseisule

Hispaania kaitses Pürenee gaasitoru vastuseks Macroni vastuseisule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Barcelona Enagase taasgaasistamisjaam, mis on ühtlasi Mandri-Euroopa vanim.
Barcelona Enagase taasgaasistamisjaam, mis on ühtlasi Mandri-Euroopa vanim. Foto: Josep Lago

Gaasitrassi rajamine üle Pürenee mäestiku on Euroopa huvides ning projekt, mida Hispaania kavatseb jõuliselt kaitsta, vaatamata Prantsusmaa vastuseisule, ütles teisipäeval Hispaania energiaminister Teresa Ribera.

Venemaa gaasiterrorismi tõttu on tekkinud värske huvi tuua hädavajalik gaasivaru Hispaaniast Euroopasse. Gaasitrassi MidCat idee tekkis kümmekond aastat tagasi, ent 2019. aastal sellest loobuti järelevalve ja rahastamisega seotud küsimuste tõttu.

Ent Madrid on nüüd asunud taaselustama projekti, millel on täielik toetus ka Berliinilt, mis on kaotanud Vene maagaasi tarned Nord Streami gaasijuhtme kaudu.

Kuue gaasiterminaliga on Hispaanial suurim vastav infrastruktuur Euroopas, et võtta vastu meritsi laevadega toodud veeldatud maagaasi. Ent sinna jääb väike maismaalõik Hispaania ja Prantsuse maagaasivõrkude vahel, mis piirab Hispaania võimalusi saata gaasivoogusid otse Kesk-Euroopasse.

MidCat oleks sellise tühimiku ideaalne täitja, ent Prantsusmaa on selle vastu näidanud üles leiget huvi. «Selleks pole ilmset vajadust, asitõendid ei viita vajadusele selle järele täna ega tulevikus,» ütles Prantsuse president Emmanuel Macron esmaspäeval pärast kõnelust Saksa liidukantsleri Olaf Scholziga.

«Ma ei mõista, miks kõik lähevad sedavõrd leili (selle trassi pärast) ja ütlevad, et see lahendaks gaasikriisi. See ei ole tõsi,» ütles Macron ajakirjanikele. Tema meelest ei ole vaja juurde ehitada täiendavaid gaasisõlmpunkte, mil oleks veelgi suurem mõju keskkonnale ja ökosüsteemidele.

Vaatamata Macroni kommentaarile ei kadunud Hispaania entusiasm, mida väljendas ka energiaminister Teresa Ribera, öeldes raadiojaamale Onda Cero, et see on Euroopa huvides. «Vajame arutelu. Ma ei arva, et me võime selle välistada, tuginedes pelgalt ühe riigi seisukohale,» sõnas ta.

Ehkki MidCati trass edastaks esialgu vaid gaasivoogu, on see võimeline liigutama ka rohelist vesinikku, millest saab eeldatavasti üks võtmetähtsusega energiakandjaid.

Päevaleht La Vanguardia ei hoidnud tagasi Prantsuse liidri kommentaaridele vastamast. «Macronile ei meeldi lähem sõprus Hispaania ja Saksamaa vahel,» kirjutas leht.

Märksõnad
Tagasi üles