Kodar selgitas BNS-ile, et välisministeerium saatis 13. juunil välja kirja Eesti Kaubandus- ja Tööstuskojale, Eesti Õliühingule, Eesti Logistika ja Ekspedeerimise Assotsiatsioonile ning Eesti Advokatuurile, mille teemaks oli Euroopa Liidu Nõukogu piiravate meetme erandi kasutamine toornafta ja naftatoodete impordiks. Kiri lähtus juuni alguses vastu võetud Euroopa Liidu sanktsioonipaketi vastuvõtmisega, millega lisati ka sanktsioon Venemaa Föderatsioonist pärit toornafta ja naftatoodete impordile.
«Sellest piirangust on sätestatud esimene erand, mille kohaselt toornafta ja naftatoodete importimise keeldu ei kohaldata kuni 5. detsembrini selliste ühekordsete tehingute suhtes, mis on sõlmitud ja täidetavad enne kõnealust kuupäeva CN-koodi 2709 – naftast ja bituminoossetest mineraalidest saadud toorõlid – alla kuuluvate kaupade lühiajaliseks tarnimiseks, ega selliste lepingute täitmise suhtes, mis on sõlmitud enne 4. juunit nende kaupade ostuks, impordiks või üleandmiseks, ega selliste lepingute täitmiseks vajalike lisalepingute suhtes,» kirjeldas asekantsler.
Toornafta ja naftatoodete Venemaalt importimise piirangust on sätestatud teine erand, mille kohaselt toornafta ja naftatoodete importimise keeldu ei kohaldata kuni tuleva aasta 5. veebruarini ühekordsete tehingute suhtes, mis on sõlmitud ja täidetavad enne seda kuupäeva CN-koodi 2710 – naftaõlid ja bituminoossetest mineraalidest saadud õlid, kuid mitte toorõlid – alla kuuluvate kaupade lühiajaliseks tarnimiseks, ega selliste lepingute täitmise suhtes, mis on sõlmitud enne selle aasta 4. juunit nende kaupade ostuks, impordiks või üleandmiseks, ega selliste lepingute täitmiseks vajalike lisalepingute suhtes.
«Mõlemad erandid kohalduvad tingimusel, et liikmesriik on teavitanud komisjoni kõnealustest lepingutest hiljemalt 24. juuniks 2022 ja ühekordsetest lühiajalistest tarnetehingutest kümne päeva jooksul alates nende lõpuleviimisest. Teavituses olnud ettevõtjad ja nende ärinimed ongi juuni 2022 lõpu seisuga ega kajasta hilisemaid ärinimede muutusi,» märkis Kodar.