N, 1.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Operail ei ole taotlenud Venemaa naftatoodete impordierandit

PM Majandus
Operail ei ole taotlenud Venemaa naftatoodete impordierandit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu Tapa depoos.
Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu Tapa depoos. Foto: Marianne Loorents

Sarnaselt mitmele teisele ettevõttele lükkab ka Operail ümber välisministeeriumi väited ning kinnitab, et ei ole taotlenud erandit sanktsioonide alla kuuluvate naftatoodete impordiks.

Eesti Päevaleht avaldas esmaspäeval artikli, kus kirjutati «õigus kütust importida on Eestis kõigest 12 ettevõttel. Neist kuus on Eesti õliühingu liikmed ja kinnitanud, et nemad ei too Venemaalt midagi.» Järele jääb veel kuus ettevõtet, kelle puhul võiks kütuse importimise teema kõne alla tulla. Sellest hoolimata teatas välisministeerium teisipäeval, et selliseid ettevõtteid on lausa 28.

Operaili juhatuse esimehe Raul Toomsalu kinnitusel ei ole Operail sanktsioonide alla kuuluvate naftatoodete impordiks erandit taotlenud ega kavatse seda ka teha. Operail vedelkütuste ostu ja müügiga ei tegele. Ühtegi Venemaa klienti Operailil ei ole.

Sarnaselt Alexelale on ka Operail deklareerinud välisministeeriumi nõudel sanktsioonide kehtestamise hetkeseisuga kehtinud kliendilepingud. Operail pöördub teabenõudega ministeeriumi poole, et näha, millise dokumendi alusel väidetakse, nagu oleks Operail küsinud endale erandit naftatoodete impordi jätkamiseks Venemaalt.

«Mida võib-olla aetakse segamini, on see, et vastavalt kehtivale seadusandlusele, peavad kõik sanktsioonide all oleva kaubaga tegelejad registreerima end välisministeeriumi vastavas keskkonnas,» rääkis Toomsalu Vikerraadio saates Uudis+.

See tähendab, et kui ettevõttel on kehtiv leping ja lepingu kehtivuse ajal pannakse midagi lepingut puudutavat sanktsioonide alla, siis võib seda lepingut lõpuni käidelda eeldusel, et see on välisministeeriumis registreeritud.

«Kui me võtame naftatoote, millele hakkab kehtima sanktsioon, siis uusi lepinguid ei tohi sõlmida, aga vanu lepinguid võid täita 6. detsembrini,» selgitas Toomsalu.

Operail on Eesti riigile kuuluv raudtee-ettevõte, mille põhilisteks ärisuundadeks on kaubavedu, vedurite ja vagunite remont ja ehitus ning veeremi rent. Operaili kontserni kuuluvad lisaks emaettevõttele (AS Operail) ka veeremi ehituse ja remondiga tegelev Operail Repairs OÜ, vagunirendi ettevõtted AS Operail Leasing ja Operail Leasing Finland Oy ning Soome raudteeveo ettevõte Operail Finland Oy.

Märksõnad
Tagasi üles