R, 2.12.2022
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

Kaheksa aasta pärast peab kogu Eestis tarbitav elekter tulema taastuvallikatest

PM Majandus
Kaheksa aasta pärast peab kogu Eestis tarbitav elekter tulema taastuvallikatest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 15
Kaheksa aasta pärast peab kogu Eestis tarbitav elekter tulema tuulest, päikesest ja veest.
Kaheksa aasta pärast peab kogu Eestis tarbitav elekter tulema tuulest, päikesest ja veest. Foto: Sander Ilvest

Valitsus toetas tänasel nõupidamisel majandus- ja taristuministri esitatud eelnõud taastuvelektri ülemineku kiirendamiseks, millega seatakse eesmärgiks, et juba kaheksa aasta pärast on kogu Eestis tarbitav elekter toodetud taastuvatest energiaallikatest.

«Praegused kõrged elektrihinnad on selgelt piisavate tootmisvõimsuste puuduse tulemus. Kõrged fossiilkütuste hinnad ning tootmisvõimsuste nappus on pannud kõik tarbijad keerulisse olukorda ning selle probleemiga tuleb jõuliselt tegeleda,» rääkis majandus- ja taristuminister Riina Sikkut.

Sikkuti sõnul on need turusignaalid pannud ka ettevõtjaid taastuvelektri tootmisvõimsuste kasvatamiseks investeerimisotsuseid tegema ning riik proovib siin igati abiks olla, et need protsessid võimalikult kiiresti ja lihtsasti edeneda saaksid. «Siin on ka oluline, et riik annaks investeeringute julgustamiseks ühemõttelise signaali – aastaks 2030 peab kogu meie poolt tarbitav elekter olema roheelekter,» rääkis Sikkut.

Kehtiv taastuvelektri eesmärk aastaks 2030 on 40 protsenti kogu Eesti elektritarbimisest. Seoses taastuvelektri eesmärgi tõstmisega sajale protsendile tõuseb ka kogu taastuvenergia osatähtsuse eesmärk 42 protsendilt 65 protsendile.

Sajaprotsendilise taastuvelektri eesmärgi saavutamiseks on riigi poolt käimas mitmeid tegevusi. Äsja lõppes taastuvelektri tootmise vähempakkumine, mille tulemusel peaks turule lisanduma 540 gigavatt-tundi taastuvelektrit. Lisaks plaanib riik järgmisel kolmel aastal läbi viia vähempakkumisi veel 1,65 teravatt-tunnile taastuvelektrile.

Hiljuti kehtestati ka tuulikutasu kohalikele omavalitsusüksustele ja tuulikute mõjupiirkonnas elavatele inimestele, mis omakorda aitab kaasa uute maismaa- ja meretuuleparkide püstitamisele. Samuti on eraldatud lisaraha elektrivõrkude valmisoleku kiireks tõstmiseks ning otsitakse võimalusi elektrivõrgu arengu pikaajaliseks suunamiseks suuremale valmisolekule uute taastuvelektri tootmisseadmete võrguga liitmiseks.

Valitsuse tegevusprogrammis on ette nähtud, et Riigikantselei eestvedamisel tuleb läbi viia planeeringute, keskkonnamõjude hindamise ja lubade protsessi auditeerimine eesmärgiga kiirendada taastuvenergia projektide elluviimist. Eesmärk on ka viia riigi jaoks oluliste piiriüleste projektide menetlusprotsess, sealhulgas keskkonnamõjude hindamine, läbi maksimaalselt kolme aastaga, samuti luua meretuuleparkidele kompleksluba ja tagada lubade paralleelne menetlusprotsess.

Märksõnad
Tagasi üles