«Meil tuleb jätkata,» ütles ta. «Meil tuleb seda aega kasutada.»
Aga ta kinnitas, et see ainuke ametlik meede, millele ELi liidrid Brüsselis alla kirjutasid – eelarvediil ehk nn fiskaallepe, mis käsib 17 euromaal eelarved tasakaalu ajada – kujutab endast juba nüüd «verstaposti Euroopa Liidu ajaloos».
Draghi kõneles Euroopa liidritele neljapäeva õhtul ja teatas, et on «küllaltki rahul» EKP likviidsusprogrammi tulemustega. «Saavutasime oma eesmärgi kaasata väikesed ja kesmised pangad,» ütles ta.
Mis puudutab euroala valitsusi, siis on «nii struktuursete kui eelarvereformide vallas astutud märgatavaid edusamme, nii et see on positiivne», ütles ta hiljem reporteritele.
«See on julgustav pilt, samas veel väga habras, sest meil on palju ebakindlust ja Euroopa riigid peavad kindlaks jääma,» selgitas Draghi.
Kreeka peaminister Lucas Papademos ütles reporteritele, et sõidab tagasi Ateenasse «optimistlikumalt». Tema võis võtta koju kaasa Euroopa liidrite allkirja Kreeka rahva teisele abipaketile.
Papademos tunnistas küll, et ees ootavad uued ohvrid, kuid pakkus, et võib-olla on Kreeka lõpuks ometi – pärast kaheaastast kriisi – lähenemas pöördepunktile.
«Ma lahkun Brüsselist optimistlikus meeleolus,» ütles ta. «Me tahame pöörata uue lehekülje. Me tahame alustada uut ajajärku, mitte olla kogu aeg katastroofi äärel.»
«On saabunud aeg peatada kasinuse, puudujääkide ja struktuursete reformide nõiaring (ingl. k. vicious circle, otsetõlkes paheline ring) ning käivitada eelarvekärbete ja kasvu vooruslik ring (virtuous circle),» ütles Papademos.
Lõpuks ka Iiri peaministri Enda Kenny sõnad, kelle valitsus samuti parasjagu drastilist kasinuskava rakendab. Kenny ütles nii: «Euroopa on tulnud läbi kohutavast ajajärgust. Oleme saabunud uude kohta. Aga enesega rahulolu tunnet ei ole. Palju on veel teha.»
Copyright The Financial Times Limited 2012