L, 25.03.2023

Seakasvataja: tootmine kasumit ei anna ja iga kulu loob kahjumit juurde

PM Majandus
Seakasvataja: tootmine kasumit ei anna ja iga kulu loob kahjumit juurde
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Seakasvatus toodab kahjumit.
Seakasvatus toodab kahjumit. Foto: Ain Liiva

Kui tavatarbijal on võimalik ajutiselt elektritarbimist vähendada või lausa katkestada, siis loomakasvatuses ja toidutööstuses sellist võimalust ei ole, vahendab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda uudiskirjas töötleva tööstuse grupi kohtumisel tõdetut. 

Saidafarmi juht Juhan Särgava rääkis, et rekordiliselt kõrge börsihinnaga elekter oleks nende farmi jaoks olnud ilmselgelt kahjumlik valik. «Olukord on juba nii kurioosne, et olime eile sunnitud kasutusele võtma diisliküttel toimiva elektrigeneraatori, et loomad laudas hätta ei jääks ja meierei poolel tootmisprotsessid ei katkeks,» vahendas Särgava juhtunut.

Ta jätkas: «Täna helistasin koostööpartnerile, kellelt oleme ikka kuivkülmutatud juustu tellinud ja selgus, et nad olid sunnitud oma töötajad kalli ja ettearvamatu elektrihinna tõttu koondama. Mu süda pidi seisma jääma seda kuuldes,» kurvastas Särgava.

Lääne-Virumaa seakasvataja Ermo Sepp tõdes, et loomakasvatuses on ülioluliseks faktoriks just elekter. «Igapäevane loomade söötmine ja heaolu tagamine baseerub just elektrienergial – alates automaatika peal toimivatest söödaplatsidest või valgustuse ja õige temperatuuri tagamisest seafarmis ning üliolulisest ventilatsioonist. Farmide ventilatsiooni tagamine on kriitilise tähtsusega just praeguse kuumalaine olukorras,» loetles Sepp esmaseid vajadusi. «Praegu on hetk, kus tootmine kasumit ei anna ja iga kulu loob kahjumit juurde,» lisas ta.

Sarnased probleemid on põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse liikme Meeli Lindsaare sõnul ka toidutööstuses. «Tänases energiakriisis teeb meid ülimurelikuks, et riigil puudub plaan ettevõtted sarnaselt eratarbijatega kaitsta elektrihinna kontrollimatu tõusu eest,» ütles Lindsaar.

Koja juhatuse liige vahendas toidutööstuste sõnumit, kus ettevõtted on sunnitud juba tegelema gaasitarnete nappusest tingitud probleemidega ja otsima alternatiivseid lahendusi gaasiküttele.

«Kahjuks unustatakse ära, et ükskord saab omavahenditest alternatiivide leidmise võimalus otsa ja ettevõtjad vajavad tõhusat finantsilist tuge üsna pea. Praegune situatsioon paneb kogu raskuse ettevõtjate ja tarbijate rahakotile, sest toiduainete hinnatõusu ei peata enam miski, või hakkavad loomakasvatus ja toidutööstusettevõtted oma tegevust sulgema,» hoiatas Lindsaar halvima eest.

Märksõnad
Tagasi üles