Eesti idufirmade super poolaasta: kaks uut ükssarvikut ning rekordkäive (1)

BNS
Copy
Startup Estonia juht Eve Peeterson.
Startup Estonia juht Eve Peeterson. Foto: Remo Tõnismäe

Startup Estonia andmetel tegid Eesti iduettevõtted selle aasta esimese kuue kuuga senise rekordkäibe, mis ulatus 958 miljoni euroni ning kaasasid samal ajal miljardi euro ulatuses investeeringuid.

Startup Estonia andmebaasi järgi tegutseb Eestis prraegu 1439 iduettevõtet, neist 50 on loodud sel aastal. Uusi iduettevõtteid on enim asutatud finantstehnoloogia valdkonnas, kus on registreeritud kaheksa uut iduettevõtet ning sellele järgnevad äritarkvara valdkond ja rohetehnoloogia, kus on asutatud vastavalt seitse ja viis uut ettevõtet, teatas asutus.

Startup Estonia juht Eve Peeterson märkis, et Eesti iduettevõtjaid iseloomustab globaalne haare. «Eesti turg on väga väike ehk juba päris alguses on kohalike iduettevõtete pilgud suunatud suurtele rahvusvahelistele turgudele. Kindlasti teeb see alustamise raskemaks, kuid pikemas perspektiivis peetakse seda üheks meie edu võtmeks,» kommenteeris Peeterson pressiteates.

Iduettevõtted kasvatasid aasta esimese kuue kuuga käivet rekordilise 958 miljoni euroni, mis on 68 protsenti rohkem võrreldes möödunud aasta esimese poolaastaga, kui idusektori kogukäive oli 571 miljonit eurot.

Suurima käibe tegi 466,9 miljoni euroga Bolt, järgnesid 32 miljoni euroga Veriff, 25,7 miljoni euroga Swappie, 18,6 miljoni euroga Comodule ja 16,4 miljoni euroga Starship Technologies. Ettevõtete käibe andmete puhul on tegemist käibemaksukohustuslase esitatud käibedeklaratsioonide alusel maksu- ja tolliameti poolt kvartaalselt avaldatud andmetega, mis tähendab, et kuigi tegemist on tänase parima teadmisega, ei ole andmed siiski võrreldavad maksukohustuslase majandusaasta aruande andmetega.

Tööjõumaksud kasvasid

Maksu- ja tolliameti andmetel tasusid iduettevõtted riigile esimesel poolaastal kokku 83,4 miljonit eurot tööjõumakse. Tegemist on 46 protsenti suurema numbriga võrreldes aastatagusega, kui riigile tasuti 57 miljonit eurot. Suurimad tööjõumaksude maksjad olid 13,8 miljoni euroga Bolt, 11 miljoni euroga Wise, 3,7 miljoni euroga Veriff, 2,1 miljoni euroga Starship Technologies ja 1,8 miljoni euroga Monese.

Investeeringuid kaasasid Eesti iduettevõtjad selle aasta esimese kuue kuuga üks miljard eurot, tehti 44 tehingut keskmise suurusega 22,9 miljonit eurot. Miljonist eurost suuremaid investeeringuid kaasas 28 iduettevõtet.

Suurima investeeringu kaasas 2022. aasta esimesel poolaastal Bolt – 628 miljonit eurot. Järgnesid 89 miljoni euroga Veriff, 87,4 miljoni euroga Starship Technologies, 40,9 miljoni euroga Glia ja 37,7 miljoni euroga Eurora Solutions.

Iduettevõtjaid koondava Eesti Asutajate Seltsi presidendi Kaidi Ruusalepa sõnul on Eesti iduettevõtted olnud targad oma rahvusvahelise kasvu planeerimisel, aga veelgi olulisemalt kasvuplaanide rakendamisel. «Kaasatud kapital on võimaldanud palgata rohkem talente, kes äride laienemisi juhivad ja toetavad. Iduettevõtete äri on piiride ülene ja sektor ei sõltu ühe või teise riigi või kitsa regiooni teemadest. Meie ärimudelid võimaldavad siseneda parasjagu turgudele või kliendiregmentidesse, kus on kasvuks soodne pinnas,» kommenteeris ta.

Esimesel poolaastal toimus ka kolm iduettevõtete müüki: LHV Group ostis märtsis iduettevõtte Everypay ning lisaks leidsid uue omaniku iduettevõtted Stebby ja Supervaisor.

Selle aasta esimesel poolaastal lisandus eestlaste arvele ka kaks uut ükssarvikut ehk miljardi dollarilise väärtuse ületanud ettevõtet. Jaanuaris sai ükssarvikuks Veriff ja märtsis Glia. Seega on hetkel Eestis kümme ükssarvikut: Skype, Playtech, Wise, Bolt, Pipedrive, Zego, ID.me, Gelato, Veriff ja Glia.

Tagasi üles