Inflatsioon ja hinnatõus ei näita raugemise märke ning seetõttu kasvavad paratamatult ka kõik püsikulud. Kuidas praeguses olukorras kulusid kokku hoida? Soovitusi jagavad Tele2 turundusdirektor Ines Estrin ja Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger.
Rahatarkus: kuidas hinnatõusu ajal kulusid kokku hoida?
Vali mõistlik sideteenuste pakett ning väldi siduvaid lepinguid
Sideteenuste puhul tasub mõelda, kas valitud telefoni- ja internetipakett on kõige mõistlikum valik? Enne siduva lepingu sõlmimist tasub analüüsida, millised on teie või teie pere tarbimisharjumused ja võrrelda erinevaid teenusepakkujaid.
Tele2 turundusdirektori Ines Estrini sõnul tasub üle vaadata, kas kasulikum oleks näiteks kõneminutite asemel hoopis internetimahtu suurendada, sest igakuine interneti juurdeostmine läheb kokkuvõttes tarbijale kallimaks. «Samuti on võimalik pereliikmete paketiga säästa aastas üle 500 euro,» räägib Estrin.
Ühtlasi tasub vältida kampaaniad, mis kutsuvad klienti siduvaid lepinguid sõlmima tõukeratta või mõne muu materiaalse hüve eest. Selline leping võib tuua küll lühiajalist rõõmu, ent ei pruugi vastata tegelikele vajadustele.
Hoia autokuludelt kokku
Üks suurem väljaminek praegu on fossiilkütus. Selleks, et kütusekulusid kokku hoida, saab paremini läbi mõelda oma sõite ning nende vajalikkust. Näiteks eraldi poes käimine, lastele lasteaeda järeleminek või autoga pesulas käimine tähendavad kõik edasi-tagasi sõidule minevat kütusekulu. Tasub hinnata, kas sõite saaks ühildada ning nii kütusekulusid vähendada.
Võta appi rakendused
Oluline on mõelda ka sellele, kuhu raha kulub ning kas kulutusi üle vaadates on võimalik rohkem eraldada säästudeks või investeeringuteks. Kulude kaardistamise juures võib abi leida ka tehnoloogiast ning kasutada näiteks raha säästmise rakendusi nagu Mint või Goodbudget. Rakenduste asemel võib kasutada ka klassikalist Exceli tabelit, mis aitab kulusid teadvustada ning põhjalikumalt kaaluda. Kiire ülevaate, kuhu raha kulub, saab ka pankade eelarvelahendustest.
Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juhi Mari-Liis Jäägeri sõnul tasub pereliikmetega rahaasjad läbi arutada: millised ostud on ilmtingimata vajalikud ja mis on suurimad kulukohad. «Pange kirja, millised on vältimatud kulud ja kust saab harjumuste muutmisega kokku hoida või sootuks kulust loobuda. Kaotatud kulude arvelt on võimalik luua rahaline puhver, mis tagab turvatunde.»
Jääger toob välja, et kindlasti saab kokku hoida reisimise ja meelelahutuse arvelt. «Nendest ei pea loobuma, aga tuleb mõelda, kas on taskukohasemaid alternatiive. Facebooki Kogumispäeviku grupist leiab palju nippe, kuidas raha kokku hoida või juurde teenida,» soovitab Jääger.