Reitinguagentuur Fitch alandas reedel Eesti pikaajalise riigireitingu väljavaate stabiilsest negatiivseks.
Hoop Eestile: maailmakuulus reitinguagentuur hindab riigi tulevikku negatiivseks (28)
Samal ajal säilitas Fitch Eestile juba varem antud reitingutaseme AA-.
Fitch tõi BNSile edastatud teates väljavaate alandamise põhjuste seas välja muu hulgas ka asjaolu, et Ukraina sõjal on Eesti majandusele keskpikas plaanis kahjustav mõju.
Reitingu negatiivne väljavaade tuleneb negatiivsetest välismõjudest, Vene sõjaga seotud erakorralised kulud kasvatavad eelarvepuudujääki ja võlakoormuse taset. Fitchi hinnangul on Eesti võlatase küll sama reitinguga riikide seas endiselt väga madal, kuid viimaste aastate kiire kulude kasv ja tagasihoidlikum majanduskasvu prognoos võivad muuta võlakasvu peatamise keerulisemaks.
Majanduskasvu prognoosi on agentuur sõja tõttu vähendanud tänavu 1,2 protsendile (4,6 protsendilt) ja tuleval aastal 1,8 protsendile (4,4 protsendilt). Seda on mõjutanud muutused kaubavahetuses, inflatsioonis ja ettevõtete kindlustundes. Samuti mõjutavad Eesti avatud majandust ELi majanduse energiapuuduse tõttu halvenenud väljavaated.
Inflatsioon jääb sel aastal keskmiselt 17,5 protsendi juurde ja 2023. aastal 6,3 protsendi juurde. Energiahindade kallinemine tõenäoliselt hoiab survet inflatsiooni kasvuks üleval, nagu ka teise pensionisamba säästude jõudmine majandusse, tugev palgakasv ja valitsussektori kasvanud kulud.
Agentuuri sõnul võivad reitingu langetamiseni viia suurem võlakoormuse kasv suhtes SKTsse, mis viitab lõdvemale eelarvepoliitikale, samuti makromajanduslike šokkide süvenemine, nt energiapuudujääkide tõttu, mis halvendavad majanduskasvu väljavaateid keskpikas plaanis ja võivad mõjutada Eesti rahvusvahelist konkurentsivõimet. Lisaks võib tingida reitingu langetamise geopoliitiliste riskide suurenemine.
Reitingu tõstmisele aitaks kaasa madalam võlakoormuse tase ja võlakoormuse kasvu stabiliseerumine suhtes SKTsse ning majanduse vastupanuvõime suurendamine energiadefitsiidi ja geopoliitiliste riskide suhtes.