Elektriturureformi järgi peab kohustuslikus korras elektri universaalteenust hakkama pakkuma Eesti Energia, ent ka teised Eestis tegutsevad elektrimüüjad kaaluvad oma klientidele universaalteenuse pakkumist.
Seda, mis tarbijaid aga kõige rohkem huvitab - ehk milliseks kujuneb teenuse hind, me täna veel ei tea. Küll on aga erinevad eksperdid pakkunud hinnavahemikku 15-20 senti kilovatt-tunni eest. Samas on räägitud ka 12 ja 25 sendist kWh kohta, seega segadust on palju.
Uurisime konkurentsiametist, mille alusel ja millal hind selgub?
Konkurentsiameti energia- ja taristuosakonna juhataja Margus Kasepalu sõnul kooskõlastab seaduseelnõu järgi amet universaalteenuse osutamiseks müüdava elektrienergia tootmishinna. Eelnõu järgi tekib tootmise kohustus vaid Eesti Energia kontserni kuuluval Enefit Poweril.
Elektrienergia tootmishind kujundatakse selliselt, et oleks tagatud:
1) vajalike tegevuskulude katmine;
2) investeeringud tegevus- ja arenduskohustuse täitmiseks;
3) keskkonnanõuete täitmine;
4) kvaliteedi- ja ohutusnõuete täitmine;
«Sarnased põhimõtted kehtivad ka kõigi muude ameti poolt kooskõlastatavate hindade puhul,» märkis Kasepalu. «Kui tulla konkreetsemalt Enefit Poweri elektri tootmise ja kulude juurde, siis lähiajal hakkamegi juba sügavuti analüüsima tootmiskulusid jms.»
Täna on tema sõnul veel võimatu öelda midagi täpsemalt tootmiskulude kohta. Silmas tuleb pidada seda, et elektrijaamades kasutatakse erinevaid kütuseid – peamiselt põlevkivi ja biomassi. Lisaks sellele põletatakse Auvere ja Eesti elektrijaama 11. plokis õli tootmisel tekkivat kõrvalprodukti – põlevkivigaasi. «Kõige sellega peame arvestama, kui tootmiskulusid üle vaatama hakkame,» selgitas Kasepalu.