R, 27.01.2023
Börsi ja krüptoturu hinnad toob sinuni

LUGEJA KÜSIB ⟩ Kas homme on lühendatud tööpäev?

Kas homme on lühendatud tööpäev?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pildil Eesti lipp Pika Hermanni tornis.
Pildil Eesti lipp Pika Hermanni tornis. Foto: Peeter Langovits

Lugeja küsib: sel aastal langeb taasiseseisvumispäev (20. august) laupäevale. Kas tööandja on kohustatud 19. augustil lühendama minu tööpäeva kolme tunni võrra?

Vasrab tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist Vladimir Logatšev:

20. august on riigipüha, mis on tavaliselt töötajate jaoks vaba päev. Sel aastal langeb taasiseseisvumispäev laupäevale ning esmaspäevast reedeni töötava inimese jaoks on riigipüha sel aastal vabal päeval. Kui majandustegevuse tõttu ja töötajale kehtestatud graafiku alusel on vajalik töötada ka taasiseseisvumispäeval, siis eeldab seadus, et töötajale makstakse kahekordset töötasu.

Eesti Vabariigi rahvus- ja riigipühad, millele eelnevaid tööpäevi lühendatakse, on uusaasta, Eesti Vabariigi aastapäev, võidupüha ja jõululaupäev. Seega 19. augustil ei ole tööandja kohustatud lühendama töötajate tööpäeva kolme tunni võrra.

Samas on mitmed tööandjad kehtestanud lisasoodustusi, nagu näiteks riigipühale eelneva tööpäeva lühendamine. Sel juhul on see tööandja vabatahtlik soodustus, mis lepitakse kokku töösuhte alguses või ettevõtte töökorraldusreeglites.

Soovitame uurida, ehk on ka teie töökohas nii juba tehtud.

Märksõnad
Tagasi üles