N, 23.03.2023

Eesti Energia: probleem on gaasijaamades, kes ei tee börsile pakkumisi

Carl-Robert Puhm
, majandusajakirjanik
Eesti Energia: probleem on gaasijaamades, kes ei tee börsile pakkumisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Andres Vainola .
Andres Vainola . Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Kuigi elektrihind küündib homme tipptunnil 4000 euroni megavatt-tunni eest, panustab Narva elektrijaamu haldav Enefit Power võrku praegu umbes 400 megavatiga, mis on vähem kui kolmandik Eesti Energia tütarfirma potentsiaalsest võimekusest. Riigifirma teatel pole Baltikumi energiadefitsiidis süüdi aga mitte nemad, vaid lõunanaabrite gaasijaamad.

«Probleem on terve Baltikumi juhitavas tootmisvõimsuses tervikuna, mitte ainult Eestis. Mingil põhjusel ei ole Balti riikides asuvad gaasielektrijaamad oma pakkumisi turule teinud. Seda on kokku pea 2000 MW võimsust,» selgitas Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola Postimehele.

Nord Pooli andmetel on Enefit Poweril endal rikkelistel põhjustel praegu tootmisest eemal umbes 540 megavatti potentsiaalset võimsust. Tehnilise rikke tõttu ei tooda praegu elektrit Auvere elektrijaam (273 MW) ega ka Eesti Elektrijaama 5. plokk (173 MW). Eesti Elektrijaama 4. plokk (163 MW) töötab hetkel lekke tõttu umbes kolmandiku võimsusega.

Vainola kinnitas Postimehele, et rikked kõrvaldatakse lähipäevadel. Nord Poolile on riigifirma teatanud, et Auvere jaam naaseb turule 20. augustil, 5. plokk aga neljapäeval, 18. augustil.

Eesti energiasuppi lahjendavad suvekuudel ka plaanilised hooldused, mistõttu on tootmisest praegu väljas Balti Elektrijaam 11. plokk (192 MW) ning Eesti Elektrijaama 6. plokk (173 MW). «Mis puudutab meie jaamade hooldust, siis need on olnud pikalt ette planeeritud ja turule teada antud. Neid töid tehaksegi suvel ehk madalama tarbimisega perioodil, et sügis-talviseks kõrgema nõudlusega perioodiks elektrijaamad ette valmistada,» selgitas Vainola vähese pakkumise tagamaid.

Märksõnad
Tagasi üles