Kuidas toimida ajal, mil maailmamajandus inflatsiooni käes ägab ning raha kiiresti väärtust kaotab nii, et investeeringutest saadav tulu kasvaks vähemalt inflatsioonimäära võrra?
Mais küündis Eesti aastane inflatsioon rekordtasemele, ületades 20% piiri ning juunis püsis euroala absoluutses tipus (22%). Inflatsiooni järsk kasv on tingitud keskpankade suurest rahapakkumisest, aga ka üleilmsetest tarneprobleemidest, energiakriisist ja toorainete hindade lakke hüppamisest.
Ehkki kõrge inflatsioonitase on ebameeldiv igaühele, pakuvad mitmed investeerimisvõimalused löökide eest kaitset. Inflatsiooni tõusu ajal on halvim omada liiga suuri sularahareserve ja lasta kapitalil lihtsalt seista. See on just soodne aeg raha tööle panemiseks.
Valitsuse võlakirjad
Välismaal leidub finantsinstrumente, mille kasumlikkus on tugevas korrelatsioonis inflatsiooniga – nn inflatsiooniga seotud võlakirjad. Kahjuks on nende tootlus aga madal.
Ostes näiteks Prantsusmaa inflatsiooniga seotud võlakirju, võib investor loota, et saab inflatsiooni tasemest umbes 1,5% madalamat aastast tootlust. Ka on Baltikumis üksikute välisriikide võlakirjade ostmine tehniliselt keeruline.
Seega peab suuremat tootlust lootev investor võtma täiendavaid riske ja tõsiselt kaaluma muu vara soetamist.
Kinnisvara
Kinnisvara, näiteks üürikorteri ost, on Eesti investorite seas väga populaarne säästmisviis. See on arusaadav, sest kinnisvara on käegakatsutav, emotsionaalselt mugav, paberil arvutades tulus ning pealegi võib selle väärtus tõusta. Lisaks sai seni ühes inflatsiooniga üürihindu hõlpsalt kergitada.
Sageli ei arvesta investorid aga kaasnevaid kulutusi – üürnikuga suhtlemisele ja korteri haldamisele kuluv aeg, kindlustus, maksud, vara seisakud ja kulum, mis põhjustab regulaarset lisainvesteeringute vajadust. Pärast nende tegurite arvestamist on üürikorteri tootlus 3–4, mitte enam 7–8% aastas. Samas tasub meeles pidada, et kui investorile kuulub ühes majas viis korterit, vähenevad oluliselt halduskulud.