Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Saksamaa seisab majanduslanguse äärel (6)

Copy
Gaasijuhe Saksamaal Werne linnas. Venemaa tarnib praegu Saksamaale läbi Nord Stream 1 juhtme gaasi võimalikest mahtudest vaid 40 protsenti.
Gaasijuhe Saksamaal Werne linnas. Venemaa tarnib praegu Saksamaale läbi Nord Stream 1 juhtme gaasi võimalikest mahtudest vaid 40 protsenti. Foto: INA FASSBENDER

Saksamaad ähvardab inflatsiooni ja gaasipuuduse ohu tõttu majanduslangus. Ettevõtete kindlustunne langes kahe aasta madalaimale tasemele.

Saksa ettevõtete kindlustunne langes enam kui kahe aasta madalaimale tasemele, mis on viimane märk sellest, et Euroopa suurim majandus seisab majanduslanguse äärel, kirjutas Financial Times.

Müncheni Ifo mõttekoja ettevõtete usaldusindeksi kohaselt muutusid uuringus küsitletud ettevõtete meeleolud üle Saksamaa süngemaks nii oma praeguse olukorra kui ka järgmise kuue kuu väljavaadete osas. Mõttekoja indeks langes juuni 92,2 punktilt juulis 88,6 punktini, mis tähistab madalaimat taset alates 2020. aasta juunist.

Saksamaa majandust on tugevalt kahjustanud hinnatõusud ja Venemaa gaasikriis, mis ähvardab talvekuudel peatada tootmise nii mõneski riigi jõujaamas.

Kui Reutersi küsitletud majandusteadlaste hinnangul kasvas Saksamaa sisemajanduse kogutoodang teises kvartalis vaid 0,1 protsenti, siis Ifo analüüsi tulemused kirjeldavad veelgi kehvemat pilti. «Kõrgemad energiahinnad ja gaasipuuduse oht avaldavad majandusele survet,» ütles Ifo president Clemens Fuest. «Meeleolud on pöördunud isegi turismisektoris, kus valitses veel hiljuti suur optimism, samuti ei ole mitte ükski jaemüügisegment tuleviku suhtes enam lootusrikas.»

Hollandi panga ING makrouuringute juht Carsten Brzeski prognoosis, et teises kvartalis gaasipuuduse ja hüppeliselt tõusvate hindade tõttu Saksamaa SKT juba kahanebki. «Baasstsenaariumi korral, kus jätkuvad tarneahelate probleemid, ebakindlus ning kõrged energia- ja toorainehinnad Ukrainas käimasoleva sõja tagajärjel, surutakse Saksamaa majandus langusesse,» ütles Brzeski.

Saksamaa kaubandus- ja tööstuskodade ühenduse DIHK esmaspäeval avaldatud küsitlusest selgus, et 16 protsenti riigi tootmisettevõtetest teatas, et reageerivad kõrgematele energiahindadele tootmismahtude vähendamisega või mõnest ärivaldkonnast osalise loobumisega.

«Numbrid on murettekitavad,» möönis DIHK president Peter Adrian. «Need näitavad, kui tugevalt koormavad meie piirkonda püsivalt kõrged energiahinnad. Paljudel ettevõtetel ei jää muud üle, kui tootmine sulgeda või viia see mujale.»

«Saksamaa majandus on ilmselt juba languses,» ütles Saksa Commerzbanki peaökonomist Jörg Krämer. «Kahjuks on see, kui halvasti asjad lõppevad, eelkõige Venemaa presidendi Vladimir Putini kätes. Kui gaasitarned täielikult peatataks, oleks sügav majanduslangus vältimatu.»

Saksamaa keskpank hoiatas aprillis, et kohene Venemaa gaasiimpordi keeld rööviks Saksamaa majanduse kogutoodangust 5 protsenti. Venemaa on juba vähendanud gaasivooge Euroopasse, kuna pinged Moskva ja Lääne vahel on Ukraina sõja tõttu kasvanud. Eelmisel kuul käivitas Berliin oma riikliku gaasihädaolukorra plaani teise etapi, mis viis selle sammu võrra lähemale tarnete normeerimisele.

Saksamaa tarbijahinnad tõusid juunis 8,2 protsenti. Eeskätt tõusid hüppeliselt energia- ja toiduhinnad ja seda hoolimata valitsuse transpordi- ja kütusetoetuste hindu pidurdavast mõjust. «Kõrge inflatsioon piirab juba tarbimist, samal ajal kui riiki ähvardavad kõrgete intressimäärade ja gaasi normeerimise oht,» ütles uurimisrühma Capital Economicsi Euroopa vanemökonomist Jessica Hinds. «Paistab, et Saksamaa langeb lähikuudel sügavamasse majanduslangusse kui enamik teisi Euroopa riike.»

Majandusteadlased on mures ka selle pärast, et hiljutine kuiv ilm on langetanud veetaseme Saksamaa peamistes jõgedes niivõrd madalale tasemele, et see häirib laevaliiklust Reinil ja mõjutab samuti riigi majandust.

Tagasi üles