Alates eelmise sajandi keskpaigast on maailma rahvastik kiiresti kasvanud. Seni on suurema osa rahvastiku kasvust andnud Hiina ja India, aga rahvastiku-uurijate prognoosi kohaselt liigub rahvastiku kasvu raskus Aafrikasse.
GRAAFIK ⟩ Vaata, millistes maades kahaneb rahvastik kõige kiiremini
Näiteks 2019. aasta seisuga sünnitasid Nigeeria naised oma eluajal keskmiselt kuus last.
Samal ajal on maid, kus rahvastik kahaneb.
Veebikirjastus Visual Capitalist prognoosib, millistes riikides kahaneb rahvastik ajavahemikul 2020 kuni 2050 kõige rohkem. Prognooside aluseks on võetud ÜRO rahvastikustatistika.
Kahjuks näitavad prognoosid, et rahvastiku kahanemise eesotsas on Ida-Euroopa ja Balti riigid. Eesti päris tipus siiski ei ole.
Kesk-ja Ida-Euroopa rahvastiku langusel kaks peamist põhjust. Esimene on sündimuse langus pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Petersoni rahvusvahelise majanduse instituudi (PIIE) andmetel on keskmine laste arv naise kohta kukkunud 2,1 lapselt 1988 aastal 1,2 lapseni 1998. aastal.
Teiseks põhjuseks on emigratsioon, mis on tasalülitanud viimasel kümnenditel toimunud sündimuse mõningast kasvu.
Pärast Euroopa Liidu laienemist 2004. ja 2007. aastal on Ida-Euroopas toimunud mitu emigratsioonilainet. PIIE andmetel elas 2016. aastal 6,3 miljonit idaeurooplast mõnes muus Euroopa Liidu riigis.
Veebruari lõpus alanud Ukraina sõda suurendas emigratsiooni Ukrainast teistesse riikidesse veelgi.