P, 3.12.2023

KV.EE: Kasvav elamispindade pakkumiste arv pidurdab hinnatõusu hoo maha

Facebook
Comments
Ränilinnas Laseri tänaval kerkivad uued majad.
Foto: KRISTJAN TEEDEMA/TARTU POSTIMEES
Ränilinnas Laseri tänaval kerkivad uued majad. Foto: KRISTJAN TEEDEMA/TARTU POSTIMEES Foto: Kristjan Teedema

Elamispindade pakkumishindu peegeldav KV.EE indeks on 2022. aasta juuli keskpaigaks jõudnud 163,9 punktile ehk aastatagusest 30,5 protsenti kõrgemale. Elamispindade keskmine pakkumishind portaalis KV.EE on 2152 eurot ruutmeetri kohta.

Meeletu aastane hinnatõusumäär on tänavuse kevadega võrreldes mõnevõrra aeglustunud. Hinnatõusu aeglustumise üks põhjus peitub hinnatõusus eneses – hinnad on kasvanud liiga kõrgeks ja mitmed kaubad ja teenused on muutunud paljudele inimestele kättesaamatuks.

Hinnatõus on vähendanud nõudlust

Ostjate ostuhuvi vähenemist peegeldab elamispindade müügipakkumiste arvu kasv. 2021. ja 2022. aasta alguses valitses elamispindade turul pakkumiste defitsiit. Nüüd aga võime tõdeda, et alates jaanuarist-veebruarist on elamispindade müügipakkumiste arv kinnisvaraportaalis KV.EE vaikselt, kuid kindlalt kasvanud.

KV.EE elamispindade pakkumiste arvu indeks näitab 45,6 punkti taset. See on poole aasta tagusest ajast 25,6 protsenti rohkem.

Sõda ja inflatsioon mõjutavad edasisi arenguid

Pakkumiste arvu suurenemise tagamaa on kõrgele kerkinud hind, kuid selle kõrval ka inflatsioon ning inflatsioonist ja sõjaolukorrast tingitud ebakindlus. Need tegurid vähendavad elamispindade ostjate ostuvalmidust ja toovad uusi elamispindu pakkumisse.

Seega võib lähikuude ja kvartalite arenguid prognoosides öelda, et elamispindade pakkumiste arv jätkab kasvu ja pakkumiste aastane hinnatõusumäär hakkab langema.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles