Ka karuturul on alati võimalusi, mis aitavad kas langust leevendada või isegi positiivseid tulemusi saavutada. Näiteks on minevikus karuturgudel paremini läinud esmatarbekaupade tootjatel, kommunaalteenuste osutajatel ning tervishoiusektoril. Need on tooted ja teenused, mida tarbijad vajavad ka raskematel aegadel ja seetõttu on selliste ettevõtete aktsiate hinnad stabiilsemad. Samuti on mõnedel karuturgudel positiivset tootlust näidanud turvalised valitsusvõlakirjad, sest langevad intressimäärad on toonud tõusvad võlakirjahinnad. Ehkki hetkel on keeruline näha intressimäärade langust ja rallit võlakirjaturgudel, tekib taktikalisi teenimisvõimalusi ka praegusel keerulisel ajal.
Punaste toonide seas on erandeid
Laiapõhjalised aktsiaturud kaotasid poolaastaga euros mõõdetuna 10–15%, eelmiste aastate lemmiklaps tehnoloogiasektor koguni 25%. Punaste toonide taustal on siiski üksikuid erandeid – ühena sellistest torkavad silma näiteks energiasektori aktsiad. Poolaastaga kallinesid energiasektori aktsiad üle 30%, juuni keskel enne korrektsiooni oli tõusuprotsent aasta algusest koguni +60%. Viidatud langusprotsendid tunduvad küll hirmsad, kuid ära ei tohi unustada maailma aktsiaturgude eelmise aasta 25–30% tõusu – võttes alguspunktiks eelmise, 2021. aasta alguse, on suuremad aktsiaturud endiselt mõõdukas plussis.
Kui aktsiaturgude mõistes pole –15% juurde jäävad langused midagi erilist, siis sel aastal pole kaitset pakkunud ka võlakirjad. Maailma võlakirjaturud on tervikuna aasta algusest langenud umbes 10% ja siin ei ole lohutuseks ka eelmise aasta tõusu. Võlakirjaturgude puhul on kokku sattunud mitu ebasoodsat tegurit – ülimadalal püsinud intressimäärad, mis alustasid kasvava inflatsiooni taustal järsku tõusu. Intressimäärade tõus aga tähendab olemasolevate võlakirjade hinnalangust, suurim negatiivne mõju on pikema tähtajaga võlakirjadele.
Tundub uskumatu, et kuidas saavad madala riskiga investeerimisvõimaluseks peetavad võlakirjad tuua investorile 10% miinust? Hoides võlakirja lõpptähtajani, saab investor oma väikese, kuid kindla positiivse tulu kätte (välja arvatud neil erandlikel juhtudel, kui võlakirju välja andnud ettevõte pankrotistub). Kui aga investor soovib seda võlakirja müüa enne lõpptähtaega, võib turuhind olla esialgsest ostuhinnast madalam. Pensionifondid on kohustatud kõiki portfelli investeeringuid igapäevaselt turu reaalsust arvestades ümber hindama ja nii need miinused madalama riskiga fondides tekivadki.