Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

OLUKORD PIIRIPUNKTIS Tolliametnik uutest sanktsioonidest: rikkumisi pole palju, kuid viina ja liigseid eurosid leidub ikka (1)

10. juulil jõustusid uued rahvusvahelised sanktsioonid Venemaa vastu, mis keelavad teatud kaupade impordi ja ekspordi. Narva tollipunktijuhataha juht Virgo Treinbuk rääkis Postimehele, kuidas Narvas asuvas tollipunktis kontroll toimub, millega reisijad kõige sagedamini eksivad ning missugused on eksimise puhul võimalikud tagajärjed.

10. juulil hakkasid kehtima rahvusvahelised sanktsioonid. Mis on muutunud tavareisijate jaoks?

Muutunud on see, et alates 10. juulist on keelatud teatud kaupade, nagu näiteks kaaviar, kange alkohol, puittooted, mööbel, erinevad rauast ja terastest tooted, vedu Eestisse.

Mis on kõige populaarsem kaubaartikkel, millega eksitakse?

Hetkel on see eelkõige kange alkohol, mis teadmatusest või ettevaatamusest ikkagist võetakse kaasa.

Mis juhtub sellise inimesega, kes rahvusvaheliste sanktsioonidega eksib?

Kui tegemist ei ole tahtliku rikkumisega, siis on võimalus pöörduda kaubaga tagasi lähteriiki, visata loovutuskasti, mis meil on piiripunktis olemas või anda see kaup riigi omandisse.

Mis piirangud on hakkanud kehtima just Eestist väljuvatele reisijatele?

Piirangud kehtisid juba ka varem, enne 10. juulit ja see puudutas eelkõige luksuskaupa, kus erinevatele kaubagruppidele on määratud teatud hinnaklass, mida ületades seda välja veeta ei tohi. Lisaks oli piirang euro rahatähtede väljaveoks, mida tohtis kaasas olla vaid reisija ja tema pereliikmete sihtkohta jõudmiseks. Alates 10. juulist lisandusid mõned kaubad ka väljuval suunal. Näiteks erinevad kemikaalid, taimed, papp ja paber jms. Nii impordi kui ka ekspordi suuna täielik nimekiri on meie kodulehel olemas.

Millega kõige rohkem eksitakse just Eestis välja sõites?

Need samad luksuskaubad ja eurotähtede väljavedu.

Teie kodulehel ei ole andmeid, palju eurosid üldse välja viia tohib. Kuidas sellega tegeletakse?

Jah, kahjuks ei ole sätestatud täpset summat, mida välja viia tohib. Siin tulebki lähtuda konkreetsest olukorrast, kuidas reisija meile selgitab, mis on tema sihtkoht, kuidas ta seda tõendab ning sõltuvalt sellest võetakse vastu otsus, palju neid eurosid kaasa tohib võtta.

Mida te soovitaksite reisijatele, kes soovivad Venemaale sõita? Palju üldse raha tohiks kaasa võtta?

Siin reisija peab ise otsustama. Kui tõendamisega tekib raskusi, siis oleks mõtekas mõnes muus valuutas võtta raha kaasa.

Ühesõnaga niipalju kui reisija suudab ära tõestada, milleks tal seda raha vaja on, nii palju võib ka kaasa võtta.

Jah, ühel tingimusel, et kõik summad üle 10 000 euro nõuavad deklareerimist.

Mis karistus võib oodata inimest, kes ikkagi piirangute vastu eksib ja seda mitmel korral?

Karistus on ette nähtud sanktsioonide rikkumise eest kohe eraldi paragrahvina. Kui tõesti on tegemist tahtliku või korduva rikkumisega, siis seda menetleb Kaitsepolitsei amet.

Palju selliseid juhtumeid on juba olnud?

Enne 10. juulit olid mõned korrad, kus me edastasime kuriteoteate KAPOle.

Tagasi üles