/nginx/o/2022/07/11/14687625t1h70bf.jpg)
- Saksamaa valitsus on põhimõtteliselt nõus panustama Unperi 9 miljardit eurot.
- 78 protsenti Uniperist kuulub Fortumile, 51 protsenti Fortumist Soome valitsusele.
- Uniperi kahjum ulatub 10 miljoni euroni päevas.
Gaasitarnete järsu kukkumise tõttu Venemaalt on raskustesse sattunud Saksamaa suur energiakompanii Uniper, kes palus Saksamaa valitsuselt abi, mis muu hulgas sisaldaks kahe miljardi suurust laenu.
Lisaks soovib Uniper, et Saksamaa valitsus võtaks ettevõttes osaluse. Kontserni päästmise kogupakett läheks Saksa maksumaksjatele maksma kokku üheksa miljardit eurot. Bloomberg kirjutas eile, et ehkki läbirääkimised kulgevad raskelt, ollakse põhimõtteliselt kokkuleppele jõudmas.
Uniperi suurimaks aktsionäriks on alates 2020. aastast hoopis 78-protsendilise osalusega Soome energiakontsern Fortum ning kaudselt ka Soome valitsus, kellele kuulub sellest ettevõttest veidi üle poole.
Uniper, mis on väga suures sõltuvuses Venemaa gaasist, on agressorist idanaabri energiapoliitika esimene suurettevõttest ohver.
Põhjanaabrite ringhääling Yle kirjutab, et ettevõte teenib enam kui kümme miljonit eurot kahjumit päevas. Uniperi tegevjuht Klaus-Dieter Maubach hindas reedel toimunud pressikonverentsil selle aasta kahjumiks enam kui kümme miljardit eurot.
/nginx/o/2022/07/11/14687626t1he010.jpg)
Läbirääkimised Uniperi ja Saksamaa valitsuse vahel on tegelikult käinud juba mitmeid nädalaid. Valitsusametnikud hindasid eelmise nädala alguses, et ellujäämiseks vajab Uniper üheksa miljardit eurot.
Saksamaa majandusminister Robert Habeck hoiatas, et maagaasi hinna spiraalne kasv võib viia Lehman Brothersi taolise kriisini, mis haarab kogu majandust.
/nginx/o/2022/07/11/14687627t1he3a6.jpg)
Reedel toimunud pressikonverentsil avaldas ettevõtte tegevjuht Maubach valitsusele survet, hoiatades, et peagi pole tal muud valikut, kui kasutusele võtta hoidlates olemasolev gaas, tõsta klientidele gaasi hinda ning isegi vähendada pakkumist.
«Oleme olnud tulekahjuseisundis, nüüd peame hoidma ära tule levimise,» ütles Maubach ajakirjanikele. «Igal päeval läheb aina keerulisemaks,» lisas ta.
Saksamaa valitsus kiirustas samal ajal seaduseelnõu viimisega parlamenti, mis lihtsustaks raskustes energiaettevõtetes osaluse omandamist. Reedel võttis ka parlament seaduse vastu.
«Me ei luba süsteemile oluliste ettevõtete pankrotistumist ning põhjustada selle tulemusena vapustusi globaalsel energiaturul,» ütles minister Habeck.
Samas survestas minister ka Fortumit, sõnades, et Soome ettevõte peaks otsima ressursse Saksamaa tütarettevõtte toetamiseks.
«Uniper on ettevõte, mis kuulub Fortumile ning mis kuulub osaliselt Soome valitsusele, kes on tugev omanik,» ütles Habeck, lisades, et Uniperi osanikud peaksid osalema päästmiskõnelustel.
Kuid Fortum, millest 51 protsenti kuulub Soome riigile, ei ole oma tütarettevõtte päästeplaanis osalemisest huvitatud. Soome ettevõtte sõnul on nad juba toetanud Uniperi kaheksa miljardi euro suuruse krediidiliiniga, mis aga on juba pea täielikult ära kulutatud.
«Uniperi omanik Fortum ei vastuta Euroopa gaasi- ja elektrituru toimimise eest. Kriisi ajal on Fortum toetanud Uniperi oluliselt kaheksa miljardi euro suuruse grupisisese finantseerimisega. Rohkem meil lisada ei ole,» ütles Fortumi investorsuhete- ja finantskommunikatsiooni juht Ingela Ulfves pressiteate vahendusel.
Päev varem oli Fortum esitanud börsiteate kaudu ettepaneku reorganiseerida ettevõte nii, et Saksamaa energiasüsteemile oluline äri eraldatakse muudest tegevustest ja läheb Saksamaa valitsuse omandusse.
«Keset kriisi on oluline, et Saksamaa energiasüsteemi jaoks oleksid olulised tegevused tagatud. See tähendab, et peamiseks eesmärgiks ei ole mitte ettevõtte jagunemine, vaid kaitsmine energiasüsteemi kriisist põhjustatud tagajärgede eest,» ütles Reutersile Fortumi tegevjuht Markus Rauramo. «Juhul kui Uniperi tegevus reorganiseeritakse meie ettepaneku kohaselt, ei võta Saksamaa valitsus üle ega finantseeri ja juhi näiteks Rootsi tuumajaamu ega Venemaal asuvaid söeenergial töötavaid jaamu,» lisas ta.
/nginx/o/2022/07/11/14687628t1h8edd.jpg)
Uniper on Euroopa üks suuremaid gaasi- ja elektrimüüjaid. Ettevõttel on terve hulk gaasi-, söe ja tuumajõul töötavaid elektrijaamu Kesk-Euroopas ja Rootsis. Lisaks kuulub kontsernile ka enamusosalus Venemaal tegutsevas tütarettevõttes Unipro.
Uniper sattus raskustesse juba eelmisel talvel, mil Venemaa vähendas ulatuslikult gaasitarneid ning tõstis märgatavalt hinda. Uniper ise on teinud klientidega pikaajalised lepingud madala hinnaga ning on pidanud maksma neile kompensatsiooni. Kompensatsioonide katteks vajas ettevõte kümne miljardi euro suurust finantsabi, millest kaheksa miljardit eurot tuli Fortumilt. Tänaseks on peaaegu kogu raha kulutatud.
Nüüd on Uniperi probleemid palju suuremad. Ettevõtte partner, Venemaa riigifirma Gazprom on viimastel nädalatel märgatavalt vähendanud gaasitarneid Saksamaale. Uniperi andmetel tarnib Gazprom alates 16. juunist vaid 40 protsenti lepingu järgi lubatud kogustest. Uniper on seetõttu sunnitud ostma gaasi turult tunduvalt kõrgema hinnaga.
Saksamaa peab gaasitarnete vähendamist poliitiliseks, aga Venemaa väitel on põhjus tehniline. Gazpromi väitel ei ole nad võimelised tarnima normaalses koguses gaasi Nord Streami kaudu, sest sakslaste Siemens pole olnud suuteline tagastama hooldusesse saadetud turbiini. Siemensi sõnul on turbiin hoolduses Kanadas, aga sealt ei saa seda sanktsioonide tõttu Gazpromi saata.
Reedesel pressikonverentsil avaldas Uniperi juht Maubach kahtlust, kas üks turbiin võib põhjustada Gazpromi-suurusel ettevõttel suure ekspordi kahanemise.
Reuters kirjutas, et Saksamaa valitsus on saanud Kanadast positiivse signaali turbiini tagasisaatmise kohta. Allikate sõnul on otsus tehtud ning see saadetakse esmalt Saksamaale ja siis edasi Gazpromi. Nii ei riku Kanada Venemaale kehtestatud sanktsioone. Saksamaa valitsus valmistub Fortumi tütarettevõtet päästma.