Kasahstani president andis neljapäeval ametnikele käsu leida naftaekspordiks teid, mis lähevad mööda Venemaast.
Samm tõotab süvendada Kasahstani ja Venemaa vahel Ukraina pärast tekkinud pingeid.
Kasahstani president andis neljapäeval ametnikele käsu leida naftaekspordiks teid, mis lähevad mööda Venemaast.
Samm tõotab süvendada Kasahstani ja Venemaa vahel Ukraina pärast tekkinud pingeid.
Kasahstani toornafta eksport Venemaa Musta mere sadamasse Novorossiiskisse jõudva torujuhtme kaudu on pärast Ukraina sõja algust juba kahel korral katkenud.
Seda teed kulgeb umbkaudu kolm neljandikku Kasahstani naftaekspordist ning katkestused on vallandanud spekulatsioonid, et Kreml püüab karistada oma Kesk-Aasia liitlast erapooletuse eest Ukraina sõja küsimuses.
Nädala algul ähvardas eksporti kolmaski katkestus, sest Vene kohus keelas keskkonnakahjule viidates 30 päevaks nafta mahalaadimise 1500 kilomeetri pikkusest torujuhtmest, mis saab alguse Kasahstani naftaväljadelt ja jõuab Novorossiiski terminali.
Naftajuhet käitava Kaspia torujuhtmekonsortsiumi apellatsiooniga hoidi katkestus esialgu ära, teatas Kasahstani energiaministeerium neljapäeval.
President Kassõm-Džomart Tokajev ütles valitsusistungil, et uus marsruut üle Kaspia mere on prioriteet, ja käskis ametnikel astuda samme toornaftat Hiina toimetava torujuhtme läbilaskevõime suurendamiseks.
Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul ei ole tõenäoline, et kohtuotsuse taga on poliitilised motiivid.
«On vaja rohkem kontakte meie Kasahstani sõpradega,» ütles ta.
Tokajev ärritas nädala algul telefonivestluses Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheliga Moskvat lubadusega süvendada energiakoostööd Euroopa Liiduga, sest Brüssel otsib alternatiive Vene naftale.
Juunis koos Vene presidendi Vladimir Putiniga Peterburi majandusfoorumil esinedes pani Tokajev kuulajad kulmu kergitama avaldusega, milles ta nimetas Ida-Ukraina separatistlikke «vabariike» kvaasiriikideks ja teatas, et Kasahstani neid ei tunnusta.