Päevatoimetaja:
Sander Silm

Tšehhi plaanib söekaevandamist suure nõudluse tõttu pikendada

Copy
Pruunsöekaevandus Tšehhis.
Pruunsöekaevandus Tšehhis. Foto: Petr David Josek

Tšehhi on otsustanud peatada plaani lõpetada kivisöe kaevandamine riigi kirdeosas, et aidata tagada energiavarustus kõrge nõudluse ja energianappuse tingimustes, mille on põhjustanud Venemaa sõda Ukraina vastu.

Rahandusminister Zbyněk Stanjura ütles neljapäeval, et riigifirma OKD pikendab kaevandamistegevust riigi kirdeosas vähemalt kuni järgmise aasta lõpuni ja analüüsitakse, kas on võimalik pikendada seda 2025. aastani.

Algse plaani kohaselt pidanuks kaevandamine tänavu lõppema, kuid «nõudlus kivisöe järele on tohutu», ütles Stanjura.

Kivisöe poole on Vene gaasitarnete vähenemise tõttu tagasi pöördunud ka osa teisi Euroopa Liidu riike, seades seeläbi ohtu bloki kliimaeesmärgid.

Venemaa on vähendanud tarneid Saksamaale, Itaaliale ja Austriale, samuti lõiganud varustuse täielikult ära Prantsusmaalt, Poolalt ja Bulgaarialt.

OKD tegevjuht Roman Sikora ütles, et firma plaanib kaevandada järgmisel aastal 1,3 miljonit tonni kivisütt, mida kasutataks peamiselt elektrienergia tootmiseks ja kütteks. Söejaamad toodavad umbes poole riigi elektrist.

Euroopa Liit on otsustanud kehtestada Vene kivisöele augustist embargo, et karistada Moskvat Ukrainale kallale tungimise eest ja vähendada bloki sõltuvust Vene energiast.

Tšehhi valitsus plaanib loobuda söeelektrist 2033. aastaks, suurendades selle asemel tuumaenergia osakaalu.

Tagasi üles