E, 4.12.2023

Statistikaamet: vanemahüvitise lõhe oli mullu läbi aastate väikseim

BNS
Facebook
Comments
Eurod. Pilt on illustratiivne.
Eurod. Pilt on illustratiivne. Foto: Igor Golovniov/ZUMAPRESS.com

Statistikaameti andmetel oli keskmine vanemahüvitise suurus eelmisel aastal naistel 1205 eurot ning meestel 1463 eurot kuus, kusjuures erinevus oli viimaste aastate väikseim.

Kokku sai eelmisel aastal vanemahüvitist 38 882 eestimaalast, neist kolmandik olid mehed, teatas amet.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Anet Müürsoo sõnul suurenes vanemahüvitist saanud meeste arv aastaga ligi kaks korda, kokku sai vanemahüvitist 13 044 meest.

«Vanemahüvitist saanud meeste arv on viimastel aastatel järjest suurenenud. Kui veel 2018. aastal moodustas meeste hulk hüvitise saajatest kümnendiku, siis mullu oli iga kolmas vanemahüvitise saaja mees,» ütles Müürsoo pressiteates.

Vanemahüvitise suurus meestel ja naistel on aastatega ühtlustunud: mullu oli hüvitise lõhe 17,6 protsenti ehk ligi 10 protsenti madalam kui 2020. aastal. «Meestel vähenes keskmine vanemahüvitis 154 eurot ja naistel kasvas 36 eurot. Sellest on tingitud ka see, et vanemahüvitise lõhe on läbi aastate rekordmadalal tasemel,» märkis Müürsoo.

Isapuhkust kasutas mullu ligi 75 protsenti seda võimalust omanud isadest, mis on võrreldes 2020. aastaga ligi 15 protsenti rohkem.

Sooline segregatsioon, mis tööturul tähendab tööde jagunemist naiste ja meeste vahel, näitab, et kõikidel ametikohtadel oleks Eestis mehi ja naisi võrdselt, kui töö vahetaks 33,3 protsenti meestest või naistest. Tegevusaladel oleks mehi ja naisi võrdselt, kui vahetuse teeks 36,7 protsenti meestest või naistest.

Juhtival kohal töötas eelmisel aastal 9,3 protsenti meestest ning 6,6 protsenti naistest. 2021. aastal loodi 19 898 Eesti osanikega ettevõtet, mis on läbi aastate rekordarv. «Uutest ettevõtetest 56,9 protsendi asutajaks oli meesterahvas ja 31,6 protsendi puhul naine. 4,9 protsenti ettevõtetest asutasid mees ja naine ühiselt ning 6,5 protsendi puhul ei olnud asutaja sugu võimalik määrata,» lisas Müürsoo.

Füüsilisest isikust ettevõtjaks registreeris end mullu 981 meest ja 812 naist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles