/nginx/o/2022/06/27/14657487t1h8968.jpg)
- Investeerimisplatvormi Plural asutasid neli investorit.
- Platvormi rahastamiseks kaasati 250 miljonit eurot.
- Sama tähtis kui raha on iduettevõtte esimesed sammud.
Eesti tuntuimad riskikapitaliinvestorid Taavet Hinrikus (pildil) ja Sten Tamkivi lõid üleeuroopalise investeerimisplatvormi Plural, mille investeeringuteks kaasati 250 miljonit eurot.
Varajase staadiumi riskikapitalifondil on lisaks kahele eestlasele veel kaks asutajat. Ian Hogart on kaasasutaja kontserdiinfot pakkuvas idufirmas Songkick, mille omandas 2017. aastal muusikatööstusgigant Warner Music Group, ning Khaled Heliou oli neli aastat Saksamaa videomängude arendaja Bigpoint tegevjuht.
Sten Tamkivi sõnul on fondi eesmärgiks hakata skaleerima ehk suureks tegema investeerimisviisi, kus investorid, kes on ise ettevõtteid ehitanud, investeerivad järgmise laine ettevõtetesse.
«See on fenomen, mis on toiminud hästi Eestis. Kõik need, kes olid Skype’is, asutasid järgmised Wise’id ja Pipedrive’id ja siis edasi firmad, mis sealt tulevad. Ettevõtjad annavad järgmise põlve ettevõtetele nõu ja kapitali,» selgitas Sten Tamkivi. «Tahaks teha sama asja üleeuroopaliselt ja suuremalt, kui siiani tehtud on,» lisas ta.
Kui Ameerika Ühendriikides on enam kui pooled idufirmadesse investeerinutest ka ise mõne iduettevõtte üles ehitanud, siis Euroopas on selliseid investoreid vaid kaheksa protsenti.
«Idufirmade asutamine on mõnevõrra käsitööoskus. Kuidas palgata inimesi? Kuidas vallandada inimesi? Kuidas kaasata kapitali? Kuidas teha esimene müük? Nendel teemadel on lihtsam rääkida investoritega, kes on ise seda teinud ja selle kogemuse edasiandmine on vähemalt sama oluline kui raha, mida kaasatakse,» selgitas Tamkivi. «See ei tähenda, et teistsugused investorid oleksid halvad, aga kui panganduse või muu taustaga inimene hakkab tehnoloogiafirmadesse investeerima, on sellest kasu rohkem hilisemates faasides, kui ettevõttel on juba numbrid, mida Excelis uurida, teha rahavoogude analüüsi ja nii edasi. Kõik need tööriistad tulevad hiljem. Kõige varasemas faasis on kõige olulisem isiklik kogemus,» lisas ta.
Kui Ameerika Ühendriikides on enam kui pooled idufirmadesse investeerinutest ka ise mõne iduettevõtte üles ehitanud, siis Euroopas on selliseid investoreid vaid kaheksa protsenti.
250 miljonist eurost märkimisväärne osa on asutajate oma raha, aga lisaks on kaasatud raha enam kui sajalt investorilt. Summasid, mida asutajad konkreetselt panustaid, Tamkivi ei reetnud, aga arvata võib, et teistest suurema summa paigutas Hinrikus.
Kui Wise, mille kaasasutaja Hinrikus on, aasta tagasi Londoni börsile läks, müüs ta avaoksjonil 41,1 miljoni euro eest ettevõtte aktsiaid. Eelmise aasta 22. oktoobril müüs ta Wise’i aktsiaid 98 miljoni euro eest. Aktsiamüügist teatanud börsiteate kohaselt sõlmis tema investeerimisettevõte Notorius ka investeerimispangaga Goldman Sachs laenulepingu, mille tagatiseks läks 39,65 miljonit Wise’i aktsiat, mille väärtus oli toona 337 miljonit naela (380 miljonit eurot).
Eelmise aasta majandusaruannet Notorius veel esitanud ei ole, nagu pole esitanud ka Sten Tamkivi investeerimisettevõte, osaühing Seikatsu.
Uue riskifondi loomine sattus ajale, mil idufirmade väärtused kukuvad kolinal. The Wall Street Journal kirjutas, et Euroopa kõige väärtuslikum iduettevõte – Rootsi järelmaksufirma Klarna, mille väärtuseks eelmisel aastal hindasid investorid 47 miljardit dollarit – kaasab investeeringuid, aga investorid hindavad ettevõtte väärtuseks vaid 15 miljardit.
:format(webp)/nginx/o/2022/06/27/14657488t1h14ef.jpg)
Tamkivi sõnul alustasid nad uue fondi rahastamisega juba eelmisel aastal.
«Eelmine aasta oli kindlasti hea fondi raha kaasamisega alustamiseks. Teistpidi: idufirmade väärtuse langemine on paljudele ettevõtetele traagiline, aga investoritele on see toonud ka teatavat kergendust,» selgitas ta. «Eelmisel aastal läks olukord liiga hulluks, kui otsuseid tehti päevade või isegi tundidega. Tekkis tunne, et kuumad tehnoloogiafirmad libisevad sust mööda, kui kohe peale ei hüppa. Sel aastal on juba näha, kui me räägime ettevõtjatega, on rohkem aega teha kõnesid, on rohkem aega suhelda ekspertidega, et saada aru, millised on ettevõtte tugevused ja ohud ning teha eeltööd rahulikumas olukorras. Praegu on palju rohkem sisulist juttu ning palju vähem lärmi ja tormamist.»
Taavet Hinrikus ja Sten Tamkivi investeerivad koos juba eelmisest aastast investeerimispartnerlusena Taavet+Sten.
«Eelmisel aastal otsustasime, et paneme kokku oma investeeringud eraisikutena. Lisaks tehnoloogiainvesteeringutele on investeerimistandemil muid huvisid ka – kinnisvara ja finantsinvesteeringud portfelli tasakaalustamiseks,» selgitas Tamkivi, kelle sõnul jääb partnerlus alles. «Taavet+Sten jääb alles, tegutseb edasi: aga kõik, mida me teeme tehnoloogias, teeme nüüd koos Pluraliga. Taavet+Sten on kahe perekonna tegemised ja Plural on asi, mis loodetavasti ühendab kunagi kümneid või isegi sadu investoreid.»
Samas ei soostunud Tamkivi selgitama, millistes proportsioonides – kas võrdsetena, kindlaksmääratud või juhuslike proportsioonidega – ühiseid investeeringuid tehakse.