K, 29.03.2023

FOTOD ⟩ Selline näeb välja Tallinna kesklinna kerkiv 150 mijoni eurone Arteri kvartal

PM Majandus
Selline näeb välja Tallinna kesklinna kerkiv 150 mijoni eurone Arteri kvartal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Täna sai nurgakivi Kapiteli poolt Liivalaia ja Juhkentali tänava nurgale rajatav Arter kvartal, mille koguinvesteering ulatub 150 miljoni euroni. Hoolimata ehitusturu väljakutsetest püsib Eesti üks suurimaid ehitusprojekte ajagraafikus ning valmib plaanitult 2024. aasta kolmandas kvartalis.

Kapiteli juhatuse esimehe Taavi Ojala sõnul on tegemist ettevõtte suurima arendusprojektiga, mille rajamine on langenud eriti väljakutsete rohkele ajale, ent mille kontseptsioonis ollakse kindlad.

Arter kvartali büroopindadele tuleb standardist parem ventilatsioon ja Eesti büroohoonetes haruldane õhuniisutus. Büroopindadel on esmaklassiline sisekliima, korruste puhaskõrgus vähemalt kolm meetrit, osa büroodel täiskõrguses klaasfassaad. Tõstetud põrandad tagavad paindlikkuse ruumilahenduste ja töökohtade asukoha muutmiseks. Lisaks saavad ettevõtted kasutada tööks ja loomeks erinevaid koosolekuteruume ning ka õuealasid – kvartali hoonete ette tuleb linnaväljak, 15-korruselise büroohoone katuseterrassile 500 m² suurune linnaaed ning hoonete taha kõigile linnaelanikele avatud park.

Iga aasta detailplaneeringu või ehitusloa menetlust lisab kuludele vähemalt 10%. Arter kvartali puhul läheb üleplaaniline menetlus meile tänaste teadmiste järgi maksma 50 miljonit eurot ehk 30% investeeringust. Toomas Annus

Tänasel Arter kvartali nurgakivi tseremoonial ajakapslisse lisatud Eesti firma AEGAON käekell võtab Kapiteli nõukogu esimehe Toomas Annuse sõnul läbi irooniaprisma vaadates sümboolselt kokku igikestva vastuolu dokumente menetlevate inimeste töökorralduse ning iga projekti mõistliku ajagraafiku vahel. «Kinnistu detailplaneering kinnitati 2003. aastal, Kapitel ostis kehtiva detailplaneeringuga kinnistu 2015. aastal ning ehitusluba õnnestus meil saada 2021. aastal. Iga aasta detailplaneeringu või ehitusloa menetlust lisab kuludele vähemalt 10%. Arter kvartali puhul läheb üleplaaniline menetlus meile tänaste teadmiste järgi maksma 50 miljonit eurot ehk 30% investeeringust. Kui Eesti rahva vanasõna «AEG ON RAHA» algne sisu oli rõhutada aja väärtust, siis täna tundub see olevat ununenud ning väärtust kaotavad üha tempokamalt nii aeg kui raha,» kommenteeris Annus.

Milline Arter hakkab välja nägema, näeb sellest galeriist:

Arter kvartal koosneb 28-, 15- ja 9-korruselisest hoonest ning neid ühendavast keskhoonest koos parkimismajaga. 2024. aasta sügisel valmivasse kvartalisse tuleb 38 000 m² üüripinda ning ettevõtetest rentnikud saavad lisaks oma büroopinnale tööks ja loomeks avatud erinevad koosolekuteruumid, ühisloomealad, õuealad ja kohvikud. Kvartali hoonete ette tuleb linnaväljak, 15- korruselise büroohoone katuseterrassile 500 m² suurune linnaaed ning hoonete taha jääva kunagise Härjapea jõesängi alale park, mis on avatud kõigile linnaelanikele. Hoonetesse on kavandatud ka ligi 60 üürikorterit.

Kvartali esimese korruse sisetänavate ja siseväljaku rohelusele panustava kontseptsiooni lõi Kapitel koostöös rahvusvahelise kogemusega Londoni arhitektuuribürooga StudioN. Kvartalis avatakse kolm restorani, sealhulgas 28. korrusel asuv katuseterrassiga restoran. Teenuste hulgas on spordiklubi koos 20 m ujula, lõõgastusbasseinide, saunade ja väliterrassiga, tervise- ja iluteenused ning lastehoid. Kahekorruselisse maa-alusesse parklasse ja parkimismajja tuleb kokku 470 parkimiskohta, autopesula, Eesti suurim – 90 kohaga jalgrataste siseparkla jalgrataste pesu- ja remondialaga ning riietus- ja duširuumidega. Kvartali arhitekt on Martin Aunin ning sisearhitekt Arhitekt11, ehituse peatöövõtja on Merko Ehitus Eesti.

Märksõnad
Tagasi üles