Eesti Tööandjate Keskliidu õigusnõunik Piia Zimmermann sõnab, et töölepingu seaduse muudatustega kasvab tööandjate teavitamiskohustus töötajate ees, mis omakorda suurendab ettevõtjate halduskoormust.
«Positiivne muudatus on, et katseaja hulka ei arvestata seda aega, kui töötaja tööülesannete täitmine oli takistatud, eelkõige kui töötaja oli ajutiselt töövõimetu või kasutas puhkust. See tähendab, et mõlemal poolel on tegelikkuses võimalik hinnata vastava töökoha sobivust,» lisab Zimmermann.
KPMG Law vandeadvokaadi Kaia Kuusleri sõnul aitavad muudatused muuta töölepingu töötaja jaoks informatiivsemaks ning töötaja saab rohkem kaitset.
Alates 1. augustist peab tööleping sisaldama järgmist:
Ebasoodsa kohtlemise keeld
Töölepingu seadusesse lisatakse uus säte, mis keelab tööandjal töötajat ebasoodsalt kohelda seetõttu, et töötaja toetub enda õigustele, juhib tähelepanu nende rikkumisele või toetab teist töötajat tema õiguste kaitsel.
Ebasoodsa kohtlemise tuvastamiseks ei võrrelda töötajat teiste inimeste või inimeste gruppidega, vaid võrreldakse töötaja olukorda tema varasema olukorraga. Ei ole oluline kindla kaitstava tunnuse olemasolu (nt sugu, vanus, veendumused jm), vaid kaitse on tagatud igale töötajale ka konkreetse ühise tunnuse puudumisel. Need kaks asjaolu eristavad ebasoodsa kohtlemise keeldu juba praegu kehtivast keelust diskrimineerida soolise ja etnilise kuuluvuse alusel.
Seadusesse lisatakse uus paragrahv, mis reguleerib katseaega. Uue seaduse järgi rakendub töötajale neljakuuline katseaeg, et hinnata, kas töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused vastavad tasemele, mida nõutakse töö tegemisel.